proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama750"}

11 STY 20:00

300 konny Golf R sterowany gestami, pierwsze informacje na temat integracji z Apple CarPlay oraz Android Auto, zautomatyzowane parkowanie, oraz bezprzewodowe ładownie samochodów elektrycznych.

{module_contentholder, name="sty15_U94683"}

WOJCIECH OLSZEWSKI

{module_contentholder, name="sty15_U94682"}

ŹRÓDŁO: VOLKSWAGEN

Volkswagen na targach
CES 2015 w Las Vegas

W zeszłym tygodniu w Las Vegas odbyły się targi elektroniki konsumenckiej i nowych technologii CES 2015, na których z roku na rok poświęca się coraz więcej miejsca motoryzacji. Producent z Wolfsburga zapewnia, że niedaleka przyszłość samochodów to połączenie ich w sieć i intuicyjna obsługa. Na potwierdzenie tych słów Niemcy prezentują sterowany gestami model Golf R Touch. Samochód rozróżnia gesty ręki i wykonuje przypisane im polecenia. Możliwe jest zatem zarządzanie wyświetlanymi informacjami i funkcjami bez dotykania ekranu. Na przykład przesunięcie ręką w kierunku przedniej szyby powoduje zamknięcie rozsuwanego dachu, po wykonaniu ruchu ręką w odwrotnym kierunku dach otwiera się. Sterowanie gestami wykorzystywane jest także do regulacji siedzeń.

W końcu wygodna integracja ze smartfonami!

Ukazujący według Volkswagena wizję niedalekiej przyszłości Golf R Touch to nie jedyna propozycja niemieckiego producenta zaprezentowana podczas trwających targów. Pokazany został również Golf w wersji „Connected“, który wyposażony został w interesujące, dostępne już teraz rozwiązania App Connect, czyli aplikacje MirrorLink, Android Auto (Google) i CarPlay (Apple) umożliwiające połączenie ze wszystkimi modelami popularnych smartfonów. Producent zapowiada wprowadzenie powyższych systemów do produkcji seryjnej jeszcze w 2015 roku.

Samochód wie, że trasa do pracy jest zakorkowana

Nowoczesny system zarządzania interfejsem Volkswagena pozwala na włączenie szerokiego spektrum aplikacji, smartfonów, tabletów i smartwatchów w system Infotainment najnowszej generacji (MIB II). Connected Golf wyposażony jest również w wiele innych innowacyjnych rozwiązań. Na przykład system nawigacji, bez aktywacji przez kierowcę, rozpoznaje automatycznie najczęściej pokonywane odcinki, dajmy na to codzienną drogę do pracy, ostrzega przed ewentualnymi zakłóceniami ruchu i proponuje alternatywne trasy dojazdu.

Wysiadasz pod domem, samochód parkuje sam

Volkswagen prezentuje także kolejny stopień ewolucji systemu parkowania Park Assist, nazwany Trained Parking. Samochód skanuje drogę na miejsce parkingowe, z którego kierowca często korzysta, i po zapisaniu w pamięci pokonuje ją częściowo automatycznie. Kierowca dojeżdżając do swojego stałego miejsca parkingowego może wysiąść z samochodu, który dojedzie na miejsce częściowo automatycznie, nadzorowany pilotem lub smartfonem. Możliwy jest także automatyczny wyjazd z „wytrenowanego” miejsca parkingowego.

Ładowanie bezprzewodowe

Kolejną nowością zaprezentowaną przez Volkswagena w Las Vegas jest indukcyjne ładowanie pojazdów pokazane na przykładzie e-Golfa z systemem Intelligent Charge. W przyszłości samochód zostanie automatycznie podłączony do zasilania przez płytę ładowania, bez użycia przewodów. Dzisiejsza motoryzacja rozwija się w błyskawicznym tempie, a wszelkie systemy umilające jazdę i zwiększające bezpieczeństwo są jak najbardziej mile widziane i pozytywnie odbierane przez klientów. Oby tylko proces automatyzacji samochodów nie zaszedł nieco za daleko odbierając przy tym przyjemność z jazdy autem.

ZOBACZ TAKŻE