ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

22 STY 21:35

Rejestracja anglików znowu odsunięta w czasie

Właściciele samochodów z kierownicą po prawej stronie wyczekiwali początku 2015 roku, gdyż za możliwością rejestrowania anglików opowiedział się Trybunał Sprawiedliwości oraz Naczelny Sąd Administracyjny. Niestety ustawa utknęła w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Zgodnie z zapowiedziami od 1 stycznia miała być możliwa rejestracja aut potocznie nazywanych anglikami. Jednak jak to często bywa, rzeczywistość zweryfikowała plany, a prawo umożliwiające legalną rejestrację samochodu z kierownicą po drugiej stronie utknęło w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

Do tego urzędnicy nie są w stanie określić, kiedy dokładnie coś się zmieni. Wiadomo jedynie tyle, że prace nad zmianą przepisów w celu umożliwienia rejestracji samochodów osobowych z kierownicą po prawej stronie dobiegają końca. Pozostały jednak jeszcze uzgodnienia międzyresortowe.

Opóźniony projekt zakłada umożliwienie właścicielom aut przystosowanych do ruchu lewostronnego rejestracje swoich pojazdów w Polsce. Jednak aby zarejestrować taki samochód, niezbędne będą niewielkie zmiany konstrukcyjne. Światła przednie i tylny  reflektor przeciwmgielny będzie musiał zostać dostosowany od ruchu prawostronnego. Ponadto samochód musi mieć prędkościomierz działający w skali kilometrów lub jednocześnie kilometrach i milach.

Kierowcy na planowaną zmianę czekają bardzo długo. W ubiegłym roku wszystko wskazywało na to, że opór rządu do wprowadzenia znowelizowanego prawa wreszcie zelżał. Argumentem przełomowym był wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 lipca 2014. Orzeczenie jednoznacznie nakazywało zmianę prawa na korzyść właścicieli „anglików”. Ponadto Trybunał Sprawiedliwości 20 marca 2014 roku wydał niekorzystny dla RP wyrok i również nakazał dostosowanie ustawodawstwa do norm obowiązujących w Unii Europejskiej.

{module_contentholder, name="sty15_U94683"} {module_contentholder, name="sty15_U94682"}

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus