PIOTR Z. MAREK

17 STY 18:00

Ile kosztują autostrady
w Polsce?

Z Warszawy do Świecka i z powrotem kosztuje 150 zł. To dokładnie tyle, co opłata w Szwajcarii na nielimitowane korzystanie z autostrad na cały rok. Nieoficjalnie wiadomo, że na podwyżkach na A2 się nie skończy, a ceny mogą pójść w górę również na A4 oraz na odcinkach GDDKiA.

 

Jeżeli będziemy chcieli wybrać się z Warszawy nad morze, do Torunia jedziemy za darmo. Jednak odcinek z Torunia do Gdańska to już wydatek 30 zł – za przejechanie 152 km. Daje to 20 gr za kilometr. Odcinek jest zarządzany przez GTC, a konsorcjum póki co nie wspomina o żadnych nadchodzących podwyżkach.

Jednym z droższych odcinków w Polsce jest fragment autostrady A4 znajdujący się pomiędzy Krakowem, a Katowicami. Za przejechanie zaledwie 62 km zapłacimy aż 18 zł, co oznacza koszt kilometra na poziomie 29 gr. Jednak prawdziwym  rekordzistą jest odcinek autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Konina, gdzie pokonanie 1 km wyceniono niedawno na 34 gr. Zarządcą jest tu Autostrada Wielkopolska. Oznacza to, że przejechanie 150 km kosztuje 17 zł za każdą bramkę, co daje łącznie 51 zł.

Dla osób podróżujących z Warszawy do zachodniej granicy płatny jest także odcinek od Konina do Strykowa, zarządzany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Koszt dla samochodów osobowych to 9,9 zł. Oznacza to, że pokonanie A2 z Warszawy do Świecka będzie nas kosztowało łącznie 79 zł, ale tylko gdy jedziemy motocyklem lub samochodem osobowym.

Pieniądze z podwyżki mają trafić m.in. do budżetu budowy trzeciego pasa na autostradowej obwodnicy Poznania. Autostrada Wielkopolska, w której 1/4 udziałów ma Kulczyk Holding. Spółka twierdzi, że prace nad przebudową zaczną się w przyszłym roku, a budowa zostanie ukończona za dwa lata.

Najtańsze ze wszystkich są odcinki autostrady zarządzane przez państwowy urząd GDDKiA. Chodzi o fragmenty ze Strykowa do Konina oraz z Wrocławia do Gliwic. Tutaj na bramkach zapłacimy zaledwie 10 gr za km. Tak niskie ceny są efektem tego, że część pieniędzy na budowę przekazała Unia Europejska. Przez to GDDKiA może pobierać jedynie kwoty na zapewnienie utrzymania drogi, nie może na nich zarabiać. Jednak już w 2016 roku będzie możliwość podniesienia opłat bez narażania się Komisji Europejskiej.

Jeżeli porównamy nas do Szwajcarii, nasze ceny nie wyglądają na niskie. W tamtym kraju opłata na nielimitowane przejazdy kosztuje niecałe 150 zł rocznie. W Czechach jest nieco drożej – 230 zł za cały rok. Za taką kwotę w Polsce możemy trzy razy przejechać z Warszawy do zachodniej granicy przez autostradę A2.

Tymczasem jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, należy też liczyć się z tym, że na podwyżce autostrady A2 się nie skończy. Nieoficjalnie wiadomo, że możemy spodziewać się zwiększenia cen na A4 oraz na drogach zarządzanych przez GDDKiA.

{module_contentholder, name="sty15_U94683"} {module_contentholder, name="sty15_U94682"}

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus