ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

8 STY 22:00

Brak prawa jazdy = 3000 zł grzywny i ograniczenie wolności

Do sejmu trafił projekt ustawy, który zakłada zwiększenie kary pieniężnej za jazdę bez prawa jazdy, z 500 zł do nie mniej niż 3000 zł. W przypadku recydywy sąd może zadecydować przepadek samochodu, nawet jeżeli ten nie należy do kierującego.

 

Propozycja legislacyjna jaką złożyli posłowie PSLu może drastycznie zwiększyć kary za jazdę pojazdem bez uprawnień. Projekt zmian w ustawach Kodeks wykroczeń oraz Prawo o ruchu drogowym ma zaostrzać sankcje dla osób prowadzących auto bez ważnego prawa jazdy. Obecne przepisy przewidują, że za brak dokumentów kierowcy grozi mandat karny w wysokości 500 zł. Jednak propozycja posłów idzie znacznie dalej.

Za jazdę bez prawa jazdy w najlepszym wypadku będzie grozić kara pieniężna nie niższa niż 3 tys zł. Ale to nie wszystko. Ludowcy w swym projekcie zapisali również poważniejsze konsekwencję jazdy bez uprawnień – areszt i kara ograniczenia wolności.

W przypadku recydywy, czyli kiedy kierowca mimo raz wymierzonej kary ponownie zasiądzie za kierownicą bez kwitów, sprawa trafi do sądu. Sąd będzie miał wtedy prawo orzekać przepadek pojazdu. Gdy recydywista kierował pojazdem nie należącym do niego, sąd również może zastosować przepadek auta. Jednak tylko wtedy, gdy stwierdzi że sprawca kierował autem za zgodą właściciela.

Ponadto politycy postulują stworzenie specjalnej ewidencji, która ma gromadziła dane kierowców zatrzymywanych bez ważnych dokumentów. Obecnie projekt zaostrzenia kar trafił do Sejmu i jest przed pierwszym czytaniem. Na tym etapie legislacji możliwe są jeszcze zmiany.

{module_contentholder, name="sty15_U94683"} {module_contentholder, name="sty15_U94682"}

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus