GŁÓWNA

PRAWY PAS

WSPÓŁPRACA

INSTAGRAM

Piotr Lisowski

15 SIE 21:45

Policyjne BMW 330i xDrive wyjadą na polskie drogi już 30 listopada!

Nieoznakowane radiowozy mają 252 KM pod maską, napęd na 4 koła i przyspieszają do 100 km/h w 5,8 sekundy. Prędkość maksymalna - 250 km/h. Koszt zakupu 140 egzemplarzy BMW 330i xDrive to 27 mln zł, czyli aż 1,3 mln zł mniej, niż zażyczył sobie diler Skody za model Superb o mocy 280 KM.

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Na polskich drogach pojawi się 140 nowych nieoznakowanych radiowozów. Tym razem nie będą to Ople, Volkswageny ani Skody, a BMW 330i xDrive. Oznacza to bardziej niż zadowalające parametry. 2 litry pojemności, napęd 4x4 i prędkość maksymalna 250 km/h. Nie wszystkie auta zostaną jednak dostarczone od razu. W pierwszej transzy w ręce policjantów trafi prawdopodobnie tylko 40 samochodów.

"Zgodnie ze specyfikacją przetargu, pierwsze pojazdy BMW zostaną dostarczone Policji do 30 listopada 2017 roku. Całość zamówienia zostanie zrealizowana do 26 października 2018 roku. (...) W kwietniu 2016 roku wygraliśmy przetarg na dostarczenie pojazdów dla Biura Ochrony Rządu, w tym przypadku były to BMW 750Li xDrive" - powiedział Piotr Fus, wspólnik w BMW Auto Fus. "Polska Policja wykorzystuje już w służbie samochody osobowe oraz motocykle marki BMW. Policjanci użytkujący te pojazdy oceniają je jako bezpieczne i niezawodne" - dodaje nadkom. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Co ciekawe warunki przetargu sprawiały, że większość tańszych aut odpadła w przedbiegach. Radiowozy miały być wyposażone w napęd 4x4, przyspieszać do 100 km/h w mniej niż 7 sekund, rozstaw osi miał wynosić 2700 mm, a długość nie mniej niż 4630 mm. W tym momencie odpadła Skoda Octavia RS, jak i reszta aut klasy średniej. Pozostała tylko Skoda Superb oraz Volkswagen Passat.

Co więcej BMW wygrało ceną, pomimo że katalogowo to Passat i Superb są tańsze. BMW wyceniło swoją ofertę na 27 mln zł zdobywając maksymalną liczbę punktów za kryterium ceny. Skoda zażyczyła sobie za dostarczenie samochodów aż 28,3 mln zł. Skoda wprawdzie odwoływała się od decyzji, ale Krajowa Izba Odwoławcza na początku sierpnia odrzuciła odwołania oferentów.

Auta będą wyposażone w wideorejestrator Videorapid 2A polskiej firmy Zurad. Producent podaje, że urządzenie wyposażone jest w 8 calowy ekran LCD i kamerę PAL rejestrującą obraz w 25 klatkach na sekundę oraz niezbyt imponującą jak na dzisiejsze czasy rozdzielczość 720×576 pikseli. Kamery są jednak odporne na oślepianie przez samochody nadjeżdżające z przeciwka i czytelnie nagrywają tablice rejestracyjne. Obecnie po polskich drogach jeździ 279 nieoznakowanych samochodów wyposażonych w wiedorejestrator.

Ostatnio popularne: