GŁÓWNA

PRAWY PAS

WSPÓŁPRACA

INSTAGRAM

Piotr Lisowski

29 SIE 19:45

Policja bierze się za szeryfów drogowych, mandaty do 500 zł!

Szczecińska policja przeprowadziła w zeszłym tygodniu akcję "Ruch prawostronny". Mundurowi zwracają uwagę na to, że kierowcy często zapominają, iż z lewego pasa można korzystać tylko w określonych warunkach. Funkcjonariusze zatrzymali w tym czasie 44 kierowców, z czego aż 34 spotkania zakończyły się mandatem. Celem akcji jest edukacja i eliminowanie złych nawyków.

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Policja zaczęła na poważnie łapać drogowych szeryfów, czyli m.in. osoby blokujące jeden z pasów jezdni przed zwężeniem drogi. Pierwsi kierowcy, którzy blokują sąsiadujący pas zostali ukarani mandatami do 500 zł. Chociaż w świetle przepisów lewy pas służy do wyprzedzania lub skręcania w lewo, wielu kierowców ma odmienne zdanie na ten temat. Niektórzy nie chcą wpuszczać przed siebie innych samochodów, zastawiając własnym autem sąsiadujący pas jezdni.

Takie zachowanie jest sprzeczne z prawem o ruchu drogowym, które mówi (Art 16. 4) że "kierujący jest obowiązany jechać możliwe blisko prawej krawędzi jezdni". Ponadto wg Art. 19. 1. "kierujący pojazdem (...) jest obowiązany jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym".

Szeryfowanie powoduje, że korek jest dłuższy, a to blokuje wcześniejsze wyjazdy z drogi, co dodatkowo spowalnia ruch w okolicy. Ponadto stosowanie takich praktyk na lewym pasie autostrady jest wyjątkowo niebezpieczne, gdyż prędkość jest znacznie wyższa.

I nie chodzi tutaj tylko o osoby całkowicie blokujące ruch lewego pasa. Funkcjonariusze przypominają, że Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym jasno stwierdza, że lewy pas ruchu służy tylko do wyprzedania. Po zakończeniu tego manewru należy zjechać na pas prawy i nim kontynuować jazdę.

ŹRÓDŁA:

szczecin.policja.gov.pl (Ruch prawostronny – działania szczecińskiej drogówki)

Ostatnio popularne: