PIOTR Z. MAREK

22 SIE 13:35

Rozpoczął się boom na wideorejestratory – sprzedaż wzrosła o 550%

Wg szacunków Polacy w tym roku mogą kupić nawet 1 mln tego typu urządzeń o wartości 150-200 mln zł. Tymczasem nasze przepisy wciąż nie określają jasno, czy nagrywanie i publikowanie filmów jest w Polsce legalne.

Manta MM308S

GoClever DVR TITANIUM

Jak donosi Puls Biznesu w Polsce zaczął się boom na kamery samochodowe, czyli inaczej wideorejestratory. W pierwszej połowie tego roku sprzedaż tych urządzeń wzrosła aż o 550 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2013. Największe zainteresowanie wideorejestratorami pojawiło się w maju i w czerwcu, czyli w miesiącach przedwakacyjnych.

Moda na kamery przyszła do nas z Rosji. U naszych wschodnich sąsiadów posiadanie tego typu urządzenia jest zazwyczaj jedynym dowodem na podstawie którego możemy potwierdzić swoją niewinność i pokazać prawdziwy przebieg kolizji drogowej.

Dane potwierdza poznańska firma Goclever. Producent dodaje, że przez połowę 2014 roku udało mu się sprzedać 100 tys. kamer samochodowych i sportowych, czyli znacznie więcej niż przez cały ubiegły rok. Również Manta donosi o rekordowych wynikach i szacuje, że w tym roku sprzeda 200 tys. kamer o wartości ok. 30 mln zł. Łączne szacunki zakładają, że Polacy mogą kupić w tym roku nawet 1 mln wideorejestratorów o łącznej wartości 150-200 mln zł.

Tymczasem wg. Polskiej Agencji Prasowej przepisy w Polsce nie określają w jasny sposób, czy nagrywanie i rozpowszechnianie materiałów z wideorejestratorów jest zgodne z prawem. Wg GIODO nagrywanie ruchu drogowego za pomocą kamery jest legalne, jednak wykorzystywanie filmu do innych celów – czyli m.in. umieszczanie w Sieci – legalne już nie jest.

Gazeta Wyborcza donosi znowu, że w Niemczech sąd zakazał publikowania w Internecie filmów z wideorejestratorów. Polska Policja przyznaje jednak, że tego typu materiałów jest coraz więcej oraz że reaguje w przypadku każdego nadesłanego filmu nie wliczając przekraczania prędkości.

ŹRÓDŁA:

PB.PL

REGIOMOTO.PL

{module_contentholder, name="sie14_U70" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="sie14_U71" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="sie14_U88" ice:editable="content"}

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus