PIOTR Z. MAREK

24 SIE 20:35

Hoverbike: latający motocykl zbudowany na bazie quadrocoptera

Hoverbike ma być prawdziwą rewolucją w lotnictwie i bezpośrednią konkurencją dla lekkich helikopterów. Będzie rozpędzał się do 270 km/h i wznosił na 3 km. Ponadto projekt właśnie znalazł finansowanie na portalu Kickstarter.

Chris Malloy to specjalista z dziedziny dronów, który podjął wyzwanie stworzenia pierwszego latającego motocykla. Urządzenie o nazwie Hoverbike ma być połączeniem wolności jaką daje helikopter z prostym sterowaniem i obsługą, zupełnie jak w motocyklu. Projekt aktualnie szuka finansowania na portalu crowdfundingowym Kickstarter (link na dole). Twórcy chcieli zebrać 30 tys. funtów, a dostali już ponad 47 tys. funtów, czyli ok. 250 tys. zł.

Firma Malloy Aeronautics podkreśla, że Hoverbike jest efektem całych lat prac badawczo rozwojowych. Jego zaletą jest niższy koszt zakupu od helikoptera i znacznie łatwiejsza eksploatacja. Pod względem latania bardzo przypomina quadrocoptery, a celem projektu jest stworzenie bezpośredniej konkurencji dla lekkich helikopterów jak Robinson R22.

Malloy Aeronautics ma na uwadze również bezpieczeństwo i zaznacza, że nim produkt trafi do sprzedaży, będzie musiał przejść wiele długich testów. Co ciekawe na stronie możemy przeczytać, że… firma nie robi niczego nowego. Nie opracowuje żadnych nowych komponentów. Wszystko potrzebne do budowy Hoverbike już istnieje i zostało przetestowane. Zadaniem Malloy Aeronautics jest umiejętne połączenie technologii dostępnych na rynku.

Pierwszy Hoverbike był bi-copterem, czyli urządzeniem wyposażonym w dwa śmigła. Widzicie go na zdjęciach znajdujących się obok artykułu. Nowy prototyp jest już wyposażony w cztery rotory, które zachodzą na siebie wzajemnie. Projektanci zaznaczają, że są w ostatniej fazie budowania nowego Hoverbike’a i za kilka miesięcy zaczną się pierwsze loty testowe. Obecnie Chris Malloy stworzył już prototyp w skali 1:3, który pokazuje jak będzie wyglądał finalny produkt. Dron waży 2,2 kg i może poruszać się z prędkością ponad 70 km/h.

„Pod maską” latającego motocykla znajdzie się chłodzony powietrzem silnik typu flat-twin o pojemności 1170 ccm i mocy 107 KM osiąganej przy 7500 obr./min. Cały „motocykl” ma ważyć 105 kg, a jego maksymalna ładowność to 270 kg. Hoverbike spala ok. 0,5 litra benzyny na minutę, co oznacza że można nim pokonać dystans do 148 km. W teorii motocykl może rozpędzić się do ok. 270 km/h i wznieść na wysokość ok. 3 km.

{module_contentholder, name="sie14_U70" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="sie14_U71" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="sie14_U88" ice:editable="content"}

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus