Bazuje na zmodyfikowanym Shelby Daytona z roku 1964. Kosztuje ok. 1,7 mln zł, a do 100 km/h przyspiesza w 3,4 sekundy. Akumulator wystarczy na pokonanie 160 km, a jego szybkie naładowanie zajmuje zaledwie 30 minut.

Obecnie gdy myślimy o samochodzie elektrycznym, do głowy przychodzi nam od razu Tesla Model S. Jest to rodzinny sedan, który zostawia w tyle większość sportowych aut na świecie, bo do 100 km/h przyspiesza w nieco ponad 4 sekundy. Rywalizować z nim mogą jedynie auta pokroju Lamborghini, których do rodzinnych z pewnością zaliczyć nie można.

Teraz okazuje się, że Tesla ma nowego konkurenta w kategorii najszybszego auta elektrycznego. Renovo Coupe to samochód, który powstaje w dolinie krzemowej, a pracują nad nim osoby związane wcześniej z branżą komputerową, m.in. z VeriSign i Intelem. Firma powstała w roku 2010 i jej misją od samego początku było stworzenie sportowego auta elektrycznego wywołującego skrajne emocje. Patrząc na specyfikacje techniczną Renovo Coupe wygląda na to, że plan się powiódł.

Czym jest Renovo Coupe? To znacznie zmodyfikowany Shelby Daytona, który był produkowany w latach… 1964–1965 z podwoziem Shelby CSX9000. Jednak zamiast jednostki spalinowej mamy silnik elektryczny o mocy ponad 500 KM, który generuje aż 1355 Nm momentu obrotowego. W efekcie auto ważące 1474 kg przyspiesza do 60 mph (96,6 km/h) w czasie zaledwie 3,4 sekundy. Powód – w silnikach elektrycznych maksymalny moment obrotowy dostępny jest już od zera, a czas reakcji na pedał gazu to zaledwie 37 ms. Auto nie ma też skrzyni biegów i jak to bywa w przypadku samochodów elektrycznych, prędkość maksymalna nie jest zbyt wysoka – to 193 km/h. Napęd podobnie jak w oryginalne, przekazywany jest na tylne koła.

Szybkie ładowanie akumulatorów zajmuje zaledwie 30 minut. Warunek – musimy to robić specjalną ładowarką. Oznacza to jednak, że samochodem można pojechać na tor i ładować go w przerwie między okrążeniami. Pełne ładowanie zajmuje już nieco więcej czasu – 5 godzin. Po pełnym naładowaniu akumulatorów auto ma zasięg 100 mil, czyli ok. 160 kilometrów.

Mieszkańcy Kaliforni mają okazje obejrzeć samochód na żywo podczas odbywającej się w ten weekend imprezy Pebble Beach. Renovo Coupe będzie produkowany w dolinie krzemowej, a pierwsze dostawy do klientów planowane są na rok 2015. Cena samochodu to 529 tys. dolarów, czyli ok. 1,7 mln zł.

{module_contentholder, name="sie14_U70" ice:editable="content"}

16 SIE 15:20

{module_contentholder, name="sie14_U71" ice:editable="content"}

PIOTR Z. MAREK

{module_contentholder, name="sie14_U88" ice:editable="content"}

Elektryczny
Renovo Coupe
500 KM / 1355 Nm

>

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus