GŁÓWNA

PRAWY PAS

WSPÓŁPRACA

INSTAGRAM

Piotr Lisowski

29 paź 18:30

Właściciele samochodów elektrycznych będą mogli korzystać z buspasów!

Minister Energii Michał Kurtyka zapowiedział również, że właściciele aut elektrycznych będą zwolnieni z płacenia akcyzy i zaparkują za darmo na płatnych miejscach parkingowych. Również amortyzacja auta elektrycznego ma być korzystniejsza. Plany rządu obejmują także powstanie ok. 6,5 tys(!) ładowarek do 2020 roku.

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Minister Energii Michał Kurtyka opowiedział dziennikarzom o nowej ustawie, która ma w przyszłości dotyczyć właścicieli samochodów elektrycznych. Tego typu auta mają zostać zwolnione z akcyzy, a do tego będą mogły poruszać się buspasami. Kurtyka powiedział także, że pojawi się wiele innych zmian ułatwiających funkcjonowanie takich pojazdów.

Dowiedzieliśmy się o tym podczas Targów Elektromobilności, które zorganizowała spółka ElectroMobility Poland kilka dni temu. Póki co wiadomo jedynie, że będą też wyższe odpisy za amortyzację, a płatne strefy parkowania dla właścicieli elektryków staną się darmowe. Wraz z tym mają się także pojawić niskoemisyjne strefy ruchu w miastach.

Do tej pory pomysł buspasów dla elektryków był krytykowany m.in. przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, Leszka Skibę. Ten jeszcze przed wakacjami twierdził, że wprowadzenie możliwości korzystania z buspasów przez pojazdy elektryczne jest niezasadne, jak napisał w liście do Grzegorza Tobiszewskiego, wiceministra energii.

Celem imprezy, która odbyła się 25 października, jest integracja środowiska elektromobilności, czyli producentów pojazdów, części, instytutów badawczych i projektantów. Na targach pokazano m.in. pojazd turystyczny Melex, Triggo L7e, Komel e-Buggy oraz elektryczną Syrenkę skonstruowaną przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji.

– Powinniśmy się spodziewać na polskich drogach coraz większej liczby pojazdów elektrycznych. Ważnym elementem ich upowszechnienia będzie rozbudowa infrastruktury do ładowania. Zakładamy, że do 2020 roku powstanie około 6,5 tys. punktów ładowania w całej Polsce. Doprowadzi to do sytuacji, w której będziemy mogli powiedzieć, że pojazd elektryczny jest takim środkiem transportu, z którego możemy bezpiecznie, spokojnie i również bardzo ekologicznie skorzystać – mówił podczas targów Michał Kurtyka.

źródło: emobilitypoland.pl I Targi Elektromobilności już za nami

 

 

Ostatnio popularne: