GŁÓWNA

PRAWY PAS

WSPÓŁPRACA

INSTAGRAM

Piotr Lisowski

12 paź 17:40

Władze Paryża chcą zakazać aut spalinowych od 2030 roku!

Jeżeli nie jesteś jeszcze przekonany do samochodów elektrycznych, władza pomoże Ci się do nich przekonać. Na pierwszy ogień pójdą diesle - znikną w roku 2024. Druga strona medalu jest taka, że samochody mogą odpowiadać nawet za ponad 60% stężenia pyłów PM10, czyli za smog. Tak było kilka lat temu w Warszawie.

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Póki co jeszcze nie w Polsce, ale to pewnie kwestia czasu, a we Francji, w Paryżu. O planach poinformował Christophe Najdovski, który w stolicy Francji odpowiada za transport, więc informacja jest pewna. Najdovski udzielił wywiadu rozgłośni France-Info, z którego wynika, że władze są ograniczyć liczbę aut w stolicy Francji.

Wszystko zacznie się od zakazu używania aut z silnikami Diesla, który ma zacząć obowiązywać w centrum Paryża od 2024 roku. Kolejne plany dotyczą roku 2030 i obejmują już wszystkie auta spalinowe, włącznie z benzynowymi. Wg France-Info zakaz może nie być tak dramatyczny dla mieszkańców Paryża, jak może nam się wydawać. Okazuje się bowiem, że tylko 40% mieszkańców tego miasta posiada samochód.

Dla porównania w Warszawie sytuacja jest odwrotna, gdzie aż 60% mieszkańców ma własne auto. W jeszcze innym położeniu jest Berlin, gdzie mieszkańcy są znacznie bardziej chętni do podróży komunikacją publiczną. Tutaj tylko 36% mieszkańców ma własne auto.

U nas obecnie nie ma żadnych ograniczeń. Choć mieszkańcy Krakowa i Warszawy narzekają na smog, a auta nawet w 60 % odpowiadają za pyły zawieszone w powietrzu. Tak było wg NIK w Warszawie w 2011 roku, kiedy to samochody odpowiadały za większość stężenia pyłów zawieszonych PM10. Nie zmienia to faktu, że każdy może wjechać do centrum. Nawet jeżeli jest to stary diesel wypuszczający kłęby czarnego dymu.

W teorii nic jeszcze nie jest przesądzone, ale stacja radiowa podkreśla, że dyskusje na ten temat trwają już od dłuższego czasu. Więcej informacji pojawi się w dniach 5-6 listopada, kiedy to władze poszczególnych dzielnic Paryża mają się zebrać i omówić plan ochrony klimatu miasta. Ponadto Rada Paryża ma zorganizować kolejną debatę ok. 20 listopada.

 

Ostatnio popularne: