GŁÓWNA

PRAWY PAS

WSPÓŁPRACA

INSTAGRAM

Piotr Lisowski

21 paź 21:30

Wąski Polonez Atu, który powstał na potrzeby wystawy Top Gear

Dzięki temu, że jego szerokość to zaledwie 117 cm, ten egzemplarz Poloneza Atu zmieści się w każdej wąskiej uliczce i świetnie poradzi sobie w korkach. Ma też drobne wady - tylko 2 miejsca, jak i poważne - brak silnika. Na potrzeby tej samej akcji powstał też Fiat 126p przerobiony na skuter śnieżny. Zobaczcie filmy z budowy obu modyfikacji.

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Nietypowy odmiana Poloneza bazuje na wersji Atu produkowanej przez FSO w latach 1996-2002. To nic innego jak odmiana sedan klasycznego Poloneza, którego wprowadzenie zaczęto rozważać po planowanym zakończeniu produkcji Polskiego Fiata 125p. Trochę czasu jednak minęło, bo ostatecznie prototyp pokazano dopiero w roku 1994. Atu był nawet eksportowany, do Holandii pod nazwą FSO Celina i do Francji, jako FSO Atou.

Tej konkretnej modyfikacji dokonano w 2013 roku, bazując na Atu w pierwszej odmianie. Zmiany polegają na tym, że auto ma zaledwie 117 cm szerokości, podczas gdy fabryczna wersja miała 165 aż cm - to aż 48 cm mniej. Mimo to udało się przenieść całe wnętrze i zamontować je tak, by wyglądało na fabryczne. Przeniesiono nawet dźwignię zmiany biegów, radio oraz ogrzewanie.

W związku z modyfikacjami wąski Polonez cierpi na kilka niedogodności. Niektóre są mniej uciążliwe, jak na przykład miejsce tylko dla dwóch osób, choć auto pozostało 4 drzwiowe. Jest jednak znacznie większy problem - chodzi o brak silnika, który się nie zmieścił. Wiemy tylko, że Atu wyjechał z fabryki z silnikiem 1.6 GLI o mocy 80 KM, ale można było go wyposażyć też w mocniejszy napęd - 1.4 GLI 103 KM.

Samochód powstał na potrzeby wystawy BBC Knowledge - Wpadki Top Gear, którą zorganizowano w Warszawie w styczniu 2014 roku. Auto zostało sprzedane chwilę później za kwotę 5000 zł. Autorzy podkreślają, że Polonez dzięki temu zmieści się w każdej wąskiej uliczce i doskonale poradzi sobie w korkach. Na tej samej wystawie pokazano także Fiata 126p przerobionego na skuter śnieżny.

 

Ostatnio popularne: