GŁÓWNA

PRAWY PAS

WSPÓŁPRACA

INSTAGRAM

Paweł Bijata

6 paź 17:25

Używane auta mają cofnięte liczniki średnio o 100-150 tys. km

Prawie 1,5 mln ofert używanych samochodów pojawiło w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku – wynika z danych firmy AAA Auto. Średnia cena takiego auta w Polsce to ponad 23 tys. złotych, przy czym samochody mają dość niski przebieg jak na swój wiek, bo liczniki kręcą zarówno za granicą i w Polsce.

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Jak donosi AAA Auto tylko we wrześniu tego roku na rynku aut używanych w Polsce pojawiło się ponad 165 tysięcy nowych ofert. W sierpniu było ich o 14 tys. mniej. Co ciekawe średni przebieg wystawianych pojazdów, to 176 tys. a ich wiek to 11 lat. Czyli na aukcjach, giełdach i platformach elektronicznych przeważają w dużej liczbie tzw. "okazje".

Eksperci szacują, że bardzo dużo samochodów ma cofnięte liczniki o nawet 150 tys. kilometrów (Związek Dealerów Samochodowych mówi wprost o 80% sprowadzonych aut). My znamy jednak przecież przypadki, gdzie auta miały skorygowane przebieg o 200 tys. i więcej. Dzieje się tak, gdyż w polskim prawie cofanie liczników nie jest zabronione. Dopiero sprzedaż samochodu z nieprawdziwym przebiegiem stanowi oszustwo, a i to trzeba udowodnić.

W styczniu za sprawą interpelacji poselskiej posłanki Joanny Fabisiak znowu powrócił temat wprowadzenia kar za zaniżanie przebiegu aut podczas sprzedaży. Fabisiak skierowała do ministra sprawiedliwości interpelację w sprawie penalizacji procederu cofania liczników w pojazdach mechanicznych.

Niemcy też oszukują i nie płaczą jak sprzedają

Eksperci szacują poziom cofania liczników już po przekroczeniu polskiej granicy. Jak się okazuje proceder ten ma miejsce również w Niemczech. Kilka miesięcy temu niemiecka policja opublikowała raport, z którego wynika, że za Odrą nawet 1/3 używanych samochodów ma sfałszowany przebieg. Cofnięcie licznika powoduje wzrost wartości auta średnio o 3 tys. euro (12-13 tys. złotych). Czyli wynika z tego, że trafić na używane i sprowadzone auto, to jak wygrać na loterii.

Najpopularniejsze modele

Prym wśród aut używanych zdecydowanie wiedzie Opel Astra. Drugie i trzecie miejsce przypadły kolejno Volkswagenowi Passatowi oraz BMW 3. Pierwszą szóstkę zamykają natomiast Audi A4, Volkswagen Golf oraz Ford Focus. To wszystko niemieckie marki. Pierwszy francuski model zajmuje miejsce dziewiąte i jest to Renault Megane.

Mniej nowych rejestracji

Jak szacuje Instytut Samar, łączna liczba rejestracji używanych samochodów osiągnie w tym roku 950 tys. Rok temu nad Wisłą zarejestrowano ponad 1 mln używanych samochodów. Podejrzewa się, że na gorszy wynik miały wpływ planu rządu. Nowa ustawa miała podwyższyć akcyzę na najstarsze auta sprowadzane z zagranicy. Projekt jednak trafił do kosza.

źródłó: www.aaaauto.pl

 

 

Ostatnio popularne: