GŁÓWNA

PRAWY PAS

WSPÓŁPRACA

INSTAGRAM

Piotr Lisowski

19 paź 20:20

Ursus Bus wygrał największy przetarg na autobusy elektryczne w Europie!

Polski producent dostarczy 47 autobusów elektrycznych, które ładują się na przystankach autobusowych. Dzięki temu, że 5 minutowy postój pozwala na jazdę przez 60 minut, autobus bez kłopotu może jeździć w trybie 24/7. Autobusy trafią do Zielonej Góry. Ale i Solaris podpisał dziś zamówienie na 10 autobusów elektrycznych, które będą jeździć w Rzeszowie.

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Spółka Ursus Bus wygrała przetarg na dostawę w pełni elektrycznych autobusów niskopodłogowych dla miasta Zielona Góra. Podstawowy zakres kontraktu o wartości 96,5 mln zł brutto obejmuje dostawę 47 fabrycznie nowych autobusów miejskich o długości 12 metrów. Dostawy mają być realizowane w 2018 r.

10 października 2017 r. Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze poinformował o wyborze oferty spółki Ursus Bus w największym przetargu w Europie na dostarczenie autobusów elektrycznych. Termin pierwszej dostawy przewidziano na 1 lipca 2018 r. Realizacja dostaw powinna nastąpić do 30 listopada 2018 r.

Model Ursus City Smile, który zostanie dostarczony do Zielonej Góry, to w pełni elektryczny, 12-metrowy autobus miejski. W odróżnieniu od pojazdów spalinowych czy hybrydowych – które także wyposażone są w mały silnik diesla – elektrobus Ursusa nie emituje żadnych spalin do atmosfery, dzięki czemu pozytywnie wpływa na środowisko. Dodatkowo podczas ruszania z przystanku wytwarza czterokrotnie mniej hałasu, niż autobusy z napędem diesla i hybrydowym.

W przetargu mogły brać udział firmy, które w ciągu ostatnich trzech lat zrealizowały zamówienia na minimum 15 pojazdów elektrycznych powyżej 7,5 t DMC, w tym jedno zamówienie na dostawę co najmniej siedmiu fabrycznie nowych, niskopodłogowych autobusów miejskich. Kluczowym kryterium wyboru oferty była cena (60% wagi), a kolejne punkty można było otrzymać za gwarancję, skrócenie terminu pierwszej dostawy autobusów, zużycie energii elektrycznej autobusu poniżej 1 kWh/km oraz monitorowanie ciśnienia w ogumieniu z pozycji kierowcy (po 10% wagi).

Pomimo, że w przypadku Zielonej Góry Ursus Bus wygrał z Solarisem, ten drugi dostarczy swoje autobusy do Rzeszowa. Dzisiaj w siedzibie Urzędu Miasta w Rzeszowie władze oraz przedstawiciele firmy Solaris Bus & Coach S.A. podpisali umowę na dostawę 10 autobusów elektrycznych o długości 12 metrów oraz 30 pojazdów przegubowych z napędem konwencjonalnym. Pierwszy kontrakt opiewa na sumę 30,2 mln zł, drugi na 54,4 mln zł. Umowy zakładają dostawy w 2018 roku.

 

 

Ostatnio popularne: