GŁÓWNA

PRAWY PAS

WSPÓŁPRACA

INSTAGRAM

Paweł Bijata

12 paź 16:20

Światła przeciwmgielne - kiedy używać? Dla niektórych to nadal problem

Sprawa wydaje się prosta, ale czy nie byliście nigdy świadkiem sytuacji, kiedy inny uczestnik ruchu używa ich gdy nie ma takiej konieczności? Oślepia i utrudnia jazdę pozostałym kierowcom. Za niewłaściwe stosowanie przednich i tylnych świateł grozi mandat w wysokości od 100 do 200 zł oraz punkty karne.

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

 

Czasami aż wstyd poruszać tego typu tematy, bo zasadność używania dostępnych w samochodzie świateł, a przecież zmotoryzowany w swoim arsenale ma kilka rodzajów, wydaje się oczywista. Niestety nie dla wszystkich. Wielu z nas podczas podróży narażona jest na utrudnienia związane z nieprzestrzeganiem zasad przez pozostałych uczestników ruchu drogowego. Niejednokrotnie jest to spowodowane nieznajomością przepisów, czy brakiem praktyki u kierowców.

Nagminną uciążliwością jest włączanie wszystkich świateł w tym przeciwmgielnych już przy niewielkim deszczu, a tym samym oślepianie pozostałych uczestników ruchu, powodowanie dezorientacji i stwarzanie zagrożenia. Podczas opadów atmosferycznych jesteśmy zobowiązani tylko do włączenia świateł mijania, jeżeli do tej pory poruszaliśmy się z aktywnymi światłami do jazdy dziennej.

Oświetlenie przeciwmgłowe

Warto przede wszystkim zaznaczyć, że przednie światła przeciwmgielne są nieobowiązkowe, co oznacza, że nie każde auto posiada je w standardowym wyposażeniu. Często też potocznie i błędnie światła te nazywane są przez kierowców halogenami.

Tylne oświetlenie jest już obowiązkowe i samochód bez takich żarówek nie powinien być dopuszczony do ruchu. Z tyłu może być tylko jedno światło, ale wtedy musi być zamontowane po lewej stronie. Należy tez zaznaczyć, że tego typu lampa musi być ulokowana na wysokości min. 25 cm od jezdni i nie wyżej niż 100 cm.

Kiedy przednie?

Przednie światła przeciwmgielne stosuje się, gdy na drodze jest niedostateczna widoczność. Należy pamiętać, że czynnikiem zmniejszającym przejrzystość powietrza nie musi być tylko mgła, a może być też rzęsisty deszcz. Można je również włączyć na oznaczonej drodze krętej od zmierzchu do świtu. Znaki które do tego uprawniają to: A3 czyli niebezpieczny zakręt, pierwszy w prawo, A4 - niebezpieczny zakręt, pierwszy w lewo oraz tabliczka T5 informująca o początku krętej drogi.

Kiedy tylne?

Natomiast tylne światła należy bezwzględnie włączyć, jeśli widoczność spadnie poniżej 50 metrów. Kodeks drogowy w art. 30. precyzyjnie określa kiedy i jak używać świateł przeciwmgłowych.

Przepisy mówią o przejrzystości powietrza – jeśli widoczność jest mniejsza niż 50 m – światła włączamy, a gdy się zwiększy bezwzględnie wyłączamy. Jesienią takie sytuacje na drogach zdarzają się bardzo często. Różnica temperatur powoduje, że rano, a także wieczorem lub w nocy przejrzystość powietrza może być znacznie ograniczona. W określeniu widoczności mogą pomóc słupki ustawione przy drodze lub znaki przed skrzyżowaniami.

Co grozi tak zwanym latarnikom?

Kierowca, który korzysta ze świateł niezgodnie z przepisami nie tylko utrudnia jazdę pozostałym uczestnikom ruchu. Jest też narażony na mandat oraz punkty karne. W sytuacji gdy kierujący nie włączy tylnego światła przeciwmgłowego przy złej widoczności, grozi mu mandat w wysokości 200 zł i 2 punkty karne.

Natomiast jeśli zapomni je wyłączyć po wjechaniu w strefę rzadszej mgły, przewidziana kara wynosi 100 zł i również 2 punkty karne. To samo dotyczy nieprzepisowego używania przednich świateł przeciwmgłowych.

Ostatnio popularne: