GŁÓWNA

PRAWY PAS

WSPÓŁPRACA

INSTAGRAM

Paweł Bijata

28 paź 13:00

Nowe i mocne oznakowane radiowozy w polskiej policji

Policyjne radiowozy KIA powoli odchodzą na emeryturę, co w zamian? Opel Energozam i Opel Wawrosz wygrały przetarg na blisko 300 aut, które zasilą szeregi oznakowanych radiowozów. Turbodoładowane silniki benzynowe dysponują mocą 200 KM i bogatym wyposażeniem.

Funkcjonariusze już niebawem będą poruszać się nowiutkimi Oplami Astra 5. generacji. Samochody mają turbodoładowane silniki benzynowe (Turbo S&S) o pojemności 1,6 litra i dysponują mocą 200 KM. Maksymalny moment obrotowy wynosi 350 Nm w zakresie 1700-4700 obr./min. Pierwsza setka pojawia się na zegarach w 7,7 sekundy. Auto można rozpędzić do 235 km/h.

Nowe radiowozy już w tym roku

Pierwsze samochody są w trakcie uzbrajania i pojawią się na ulicach w listopadzie. Katalogowe ceny takiego pojazdu startują od blisko 85 tysięcy złotych. Jeżeli zerkniemy na stronę producenta zobaczymy w standardowym wyposażeniu kamerę Opel Eye - wskaźnik odległości do pojazdu poprzedzającego, światła do jazdy dziennej LED, system ostrzegający o opuszczaniu pasa ruchu, system ostrzegania przed kolizją i automatycznego hamowania przy niskich prędkościach oraz system rozpoznawania znaków drogowych. Jest tez automatyczna dwustrefowa klimatyzacja.

Zastąpią wysłużone Kia SW

Do tej pory najpopularniejszym radiowozem w polskiej policji (kilka tysięcy sztuk) jest Kia Cee'd z wysokoprężnym motorem 1.6 CRDi, który ma moc 136 KM oraz maksymalny moment obrotowy 280 Nm. W służbie są też modele o mocy 128 KM.

Policjanci narzekają, że auta są nieekonomiczne gdyż średnie spalanie wynosi od 12 do 16 litrów oleju napędowego na 100 kilometrów. Funkcjonariusze nie gaszą aut podczas interwencji, bo rozładowują się akumulatory (radiowozy mają tylko jedna baterię).

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

 

 

Ostatnio popularne: