GŁÓWNA

PRAWY PAS

WSPÓŁPRACA

INSTAGRAM

Paweł Bijata

5 paź 15:30

FSO Ogar czyli polskie Capri, które nie weszło do produkcji

To był naprawdę nowoczesny wygląd jak na tamte czasy. Za projekt odpowiadał prof. Cezary Nawrot z warszawskiej ASP. To on stworzył koncept Syreny Sport oraz produkowaną Syrenę Bosto. Dlaczego Ogar wymyślony w Polsce i oparty na płycie 125p nigdy nie wyjechał z fabryki?

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Prototyp tego pojazdu pokazano w 1977 roku. Chowane reflektory przednie, nowoczesna linia nadwozia i sportowe obręcze kół ze stopów lekkich nadawały temu autu sportowy charakter. Samej sylwetce samochodu bliżej było do Forda Capri mk2. Tutaj przypomina się również projekt o nazwie Polski Fiat 1100 Coupé, który wyglądał jeszcze ciekawiej i był nazywany „polskim Lotusem Espritem”.

Nadwozie Ogara powstało na płycie podłogowej Fiata 125p. Również jednostki napędowe oraz zawieszenie miały pochodzić z tego modelu. Konkretnie użyto tutaj silnik 1150.076/56, błędne źródła podają często, że jego moc wynosiła 75 KM. Warto jednak wiedzieć, że tę jednostkę wzmocniono (115C.076/56) i osiągała w rezultacie 82 KM.

Silnik pod maską Ogara pokonał blisko 70 tys. testowych kilometrów. Niestety uwaga skupiła się już wtedy na Polonezie, którego gotowe egzemplarze przyjechały prosto z fabryki w Turynie. A szkoda, bo chociażby zamiast wersji 3D można było skupić się na produkcji o wiele ciekawszego Ogara.

Dane techniczne Ogara

Samochód był wyposażony w 4-cylindrowy silnik w układzie rzędowym o pojemności 1481 cm3 sprzężony z czterostopniową skrzynią biegów. Jednostka zapewniała moc 82 KM przy 5400 obr/min oraz przenosiła napęd na tylne koła. Auto miało tarczowe hamulce, ważyło 990 kg i według danych testowych mogło rozpędzić się do 155 km/h. Jedyne dane o zużyciu paliwa mówią, iż auto zadowalało się 7-10 litrami paliwa na 100 km (ciężko w to uwierzyć).

Jedyny egzemplarz Ogara można było obejrzeć w oddziale warszawskiego Muzeum Techniki w zakładach Norblina przy ul. Żelaznej. Niestety aktualnie muzeum jest zamknięte.

 

 

Ostatnio popularne: