GŁÓWNA

PRAWY PAS

WSPÓŁPRACA

INSTAGRAM

Piotr Lisowski

21 paź 14:25

Amazon patentuje latające powerbanki dla samochodów elektrycznych!

Gdy w aucie spalinowym skończy się paliwo, bierzemy kanister i gonimy na stację. A co, gdy auto elektryczne nie da rady dotrzeć do najbliższej stacji ładowania? Amazon ma na to pomysł i właśnie opatentował drony wyposażone w akumulatory, które automatycznie przylecą do auta i zadokują na dachu, umożliwiając pokonanie kolejnych kilometrów.

Wiele wskazuje na to, że Amazon jako pierwszy rozwiąże problem, by nigdy nie rozładować baterii w samochodzie elektrycznym. Zdarza się przecież, że w samochodzie spalinowym zabraknie paliwa. Z racji, że ładowarek aut elektrycznych jest mniej, a do tego samochody na prąd mają mniejsze zasięgu, taka sytuacja w przypadku pojazdu elektrycznego jest o wiele bardziej prawdopodobna.

Amazon ma na to patent (US patent number 9,778,653), który przyznano w tym miesiącu, choć dokumenty zostały złożone jeszcze w połowie 2014 roku. Pomysł jest taki, ze gdy auto elektryczne nie będzie mogło dotrzeć do najbliższego punktu ładowania, wtedy z pomocą zjawi się dron, który samodzielnie zadokuje na dachu auta. Dron ma być wyposażony w akumulator, który zasili nasze auto i pozwoli pokonać jeszcze kilka, może kilkanaście kilometrów do najbliższej ładowarki.

Co więcej wcale nie trzeba się zatrzymywać, wzywać drona, a potem ponownie ruszać. Wszystko może się dziać w trakcie jazdy. Auto ma samo komunikować się z serwerem, który automatycznie wystartuje drona i dostarczy potrzebną energię elektryczną. Obrazy dołączone do zgłoszenia patentowego pokazują różne sposoby mocowania drona do pojazdu. Gdy dron spełni swoją rolę, samoczynnie powróci do bazy, by ponownie się naładować i być gotowym do kolejnej takiej akcji.

Oczywiście fakt złożenia i przyznania patentu wcale nie oznacza, że Amazon w najbliższym czasie, ani w ogóle stworzy taki produkt. Nie mniej jednak to pierwszy pomysł na rozwiązanie problemu dostarczania energii do pustych akumulatorów aut elektrycznych. Poniżej znajdziecie pełny wniosek patentowy.

źródło: US patent number 9,778,653

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

 

 

 

Ostatnio popularne: