{module_contentholder, name="paz16_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="paz16_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="paz16_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="paz16_U248829_BP_infinity"}

Piotr Lisowski

20 PAŹ 21:20

Najpóźniej w 2022 roku pojedziemy A1 z Trójmiasta do granicy z Czechami!

Rząd zdecydował się na przyspieszenie inwestycji ze względu na korzyści gospodarcze, w tym połączenie Trójmiasta i Warszawy z aglomeracją śląską, Czechami i Słowacją. Brakujące 80 km autostrady na odcinku Tuszyn-Częstochowa będzie nas kosztowało 3,6 mld zł.

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Dzisiaj zapadła decyzja o powstaniu ostatniego, brakującego odcinka autostrady A1, pomiędzy Tuszynem koło Łodzi, a Częstochową. Decyzję o przyspieszeniu tej realizacji ogłosił minister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Adamczyk. Oznacza to, że po wybudowaniu tego odcinka autostrada A1 stanie się kompletna. Będzie można ją pokonać od miejscowości Gorzyczki (granica z Czechami), aż do samego Trójmiasta. Brakuje wprawdzie jeszcze odcinka od Pyrzowic do Częstochowy o długości 58 km, ale jego budowa ruszyła wcześniej.

Główny problemem z autostradą A1 były pieniądze. Komisja Europejska nie przyznała nam środków do budowy tej drogi w budżecie UE a lata 2014-2020. W programie budowie dróg przyjętym we wrześniu zeszłego roku (jeszcze przez PO-PSL) założono wprawdzie, że odcinek ostatecznie powstanie, ale w latach 2022-2024. Obecna władza obiecuje nam, że droga zostanie ukończona w latach 2020-2022.

Pieniądze na budowę wyłoży Krajowy Fundusz Drogowy, na co przeznaczy 3,6 mld zł. Nie wiadomo jednak skąd znajdą się pieniądze w budżecie na budowę tej drogi.

Projekt tego odcinka GDDKiA ma gotowy, a wszystkie konieczne zezwolenia wydano już w latach 2013-2014. Przejęte jest też 80% nieruchomości na przyszłym terenie budowy, brakowało jedynie pieniędzy. GDDKiA czeka tylko na potwierdzenie finansowania i rusza z przetargami na budowę brakującego fragmentu autostrady.

Minister argumentował, że powstanie tej autostrady zapewni nam korzyści gospodarcze. Skróci czas przejazdu między Warszawą, a aglomeracją śląską. Pozwoli to także na szybkie połączenia z Trójmiasta prosto do Czech i Słowacji.

Autostrada A1 Tuszyn – Częstochowa zostanie zrealizowana w ciągu wybudowanego pod koniec lat 80. XX wieku fragmentu A1 (odcinek Tuszyn - Piotrków Trybunalski) oraz dwujezdniowej drogi krajowej nr 1 o przekroju czteropasowym z drugiej połowy lat 70. XX wieku, zwanej potocznie gierkówką (odcinek Piotrków Trybunalski – Częstochowa).

ZOBACZ TAKŻE

FACEBOOK.COM/LEFTLANEPL

{module_contentholder, name="paz16_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}