Piotr Lisowski

9 PAŹ 20:30

Gdzie działa odcinkowy pomiar prędkości? Mapa

Czynnych jest 19 odcinków kontrolnych. Warto o tym pamiętać, ponieważ oficjalna mapa CANARD wciąż mówi o 18 uruchomionych urządzeniach. Co więcej w Gorzycach oraz nad Płońskiem odcinki ustawione są jeden za drugim.

Odcinkowy pomiar składa się z dwóch bramek z kamerami, które mierzą średnią prędkość samochodu. Oznacza to, że nie wystarczy zwolnić przy kamerze, by uniknąć mandatu. Cały odcinek, który może mieć nawet ponad 12 km, musi być pokonany z przepisową prędkością.

Jednak i to nie zawsze wystarczy. W miejscowości Gorzyce, niedaleko Rybnika, punkty pomiarowe są dwa - jeden za drugim. Oznacza to, że przejechanie jednego odcinka zgodnie z przepisami nie wystarczy, bo za chwilę wjeżdżamy na kolejny.

Jeszcze bardziej muszą pilnować się kierowcy na drodze krajowej nr 7, nad Warszawą. Pomiędzy miejscowościami Płońsk oraz Glinojeck działają aż trzy osobne odcinki pomiarowe! Pierwszy z nich, jadąc od strony Stolicy to Sarbniewo - Szymaki o długości 1046 m. Kolejny Wola Dłużniewska - Dłużniewo (1648 m) oraz Rybitwy - Polesie (1797 m).

Zgodnie z założeniami projektu współfinansowanego przez Unię Europejską Główny Inspektorat Transportu Drogowego docelowo uruchomi 29 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości. Pozostałe 10 już zamontowano, ale oficjalnie wciąż jeszcze nie działają.

Nieoficjalna wersja zdarzeń jest taka, że CANARD nie dopilnował wszystkiego i wiele kamer stanęło z dala od jakiegokolwiek źródła zasilania. Urzędnicy twierdzą, że wszystko idzie zgodnie z planem, a infrastruktura energetyczna została przewidziana już na etapie zawierania umowy. Termin wprowadzania odcinkowego pomiaru prędkości był jednak kilkukrotnie przekładany. Miał pojawić się jeszcze w 2014 roku, a pierwsze bramki stanęły przy drogach dopiero w grudniu 2015 roku.

Jak tłumaczą urzędnicy z GITD, po raz pierwszy system odcinkowej kontroli prędkości został wprowadzony w Holandii w latach 90-tych. W pierwszym okresie jego funkcjonowania, na odcinkach objętych kontrolą zanotowano spadek wskaźnika liczby wypadków o 19%, osób rannych o 27%, zaś wskaźnik śmiertelności zmalał aż o 51%.

ŹRÓDŁA:

canard.gitd.gov.pl (Mapa urządzeń - CANARD)

canard.gitd.gov.pl (Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce)

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

GŁÓWNA

PRAWY PAS

WSPÓŁPRACA

SKLEP

ZOBACZ TAKŻE

FACEBOOK.COM/LEFTLANEPL

comments powered by Disqus