ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

25 MAR 13:50

Za fotoradary nie będzie punktów, a karę zapłaci właściciel pojazdu

W zeszłym roku wysłano ponad 800 tys. wezwań, ale mandaty dostało tylko 400 tys. kierowców. Dlatego rząd chce, żeby zdjęcie z fotoradaru nie wymagało już mozolnego ustalenia sprawcy wykroczenia. Teraz kary będą nakładane w trybie administracyjnym.

 

W najbliższych dniach do Sejmu ma trafić kontrowersyjny projekt zmiany przepisów dotyczący fotoradarów. Ustawa autorstwa posłów Platformy Obywatelskiej zakłada karanie właściciela auta bez względu na to, czy samodzielnie prowadził pojazd, czy użyczył go komuś innemu. Posłowie tłumaczą proponowane zmiany tym, że obecny system, który kara sprawcę a nie właściciela auta, jest mało wydajny. W ubiegłym roku aż 40% kierowców, którzy złamali przepisy uniknęło mandatu.

Najczęstszym sposobem na wymiganie się od płacenia było wskazywanie na obcokrajowca lub kilkukrotna zmiana zdania co do tego, kto prowadził samochód. W ten sposób można było doprowadzić do przedawnienia się kary. Posłowie chcąc oszczędzić pracy urzędnikom, którzy w każdym przypadku byli zmuszeni dojść do sprawcy, proponują radykalne rozwiązanie. Kara za przekroczenie prędkości ma być wystawiana w formie administracyjnej. Co za tym idzie, nie będą się z nią wiązały punkty karne.

Procedura po wprowadzeniu proponowanych zmian ma być bardzo szybka, a kierowca będzie miał 14 dni na zapoznanie się z materiałem dowodowym. Gdy fotoradar zrobi zdjęcie, z którego odczytywane są numery rejestracyjne, Główny Inspektor Transportu Drogowego zlokalizuje jest właściciel auta, na którego adres wysyłany jest nakaz zapłaty grzywny. Dane będą odczytywane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Bardzo istotne w projekcie jest to, że zmiany w przepisach mają dotyczyć wszystkich bez wyjątku. Nie będzie można tłumaczyć się tym, że to nie my prowadziliśmy w danym czasie swój samochód. Stanowi to problem dla firm zajmujących się wypożyczaniem aut lub leasingiem. To na ich adres będą trafiały mandaty, które firmy będą musiały płacić. Może to w znaczący sposób podnieść cenę oferowanych przez nie usług. W Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej będą prowadzone dalsze prace nad projektem.

{module_contentholder, name="mar15_U94683"} {module_contentholder, name="mar15_U94682"}

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus