ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

2 MAR 22:15

Autostrada A4 Kraków-Katowice jedną z najdroższych w Europie!

Od wczoraj za pokonanie samochodem osobowym 61 km zapłacimy aż 20 zł. Opozycja rządowa twierdzi, że Stalexport wykorzystuje możliwość podwyżki cen, ale nie wywiązuje się z warunków inwestycji. Chodzi o poszerzenie jezdni o kolejny pas i budowę węzła w Rudnie.

 

Od 1 marca wszedł w życie nowy cennik za przejazdy płatnym odcinkiem autostrady A4 między Krakowem a Katowicami. Od wczoraj kierowcy aut osobowych zapłacą za przejazd 61 kilometrowym odcinkiem aż 20 zł. Jest to kolejna podwyżka na przestrzeni ostatnich kilku lat. Ostatnia, również o 2 zł, miała miejsce dokładnie 3 lata temu, czyli 1 marca 2012 roku.

Stalexport Autostrada Małopolska, firma zarządzająca płatnym odcinkiem autostrady A4 z Katowic do Krakowa, podwyżkę tłumaczy "istotnymi nakładami na eksploatację autostrady oraz inwestycjami, obejmującymi również prace nieprzewidziane w umowie koncesyjnej np. poszerzenie placów poboru opłat".

Z takim stanowiskiem nie zgadza się małopolski poseł PiS Andrzej Adamczyk, który piastuje funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury. W apelu do minister infrastruktury i rozwoju zaznaczył, że „te opłaty, jedne z najwyższych w Europie, nie odnoszą się do potrzeb finansowych spółki i możliwości polskich użytkowników dróg (…) Dlatego wnoszę do minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak, aby w sposób skuteczny doprowadziła do renegocjacji warunków zawartych w umowie koncesyjnej, które pozwalałyby stronie rządowej mieć wpływ na zmiany wysokości opłat za przejazd autostradą."

Wg Adamczyka argument na który powinien powołać się rząd w negocjacjach ze spółką zarządzającą koncesyjnym odcinkiem autostrady, jest fakt nie wywiązywania się Stalexportu z warunków dotyczących zrealizowania inwestycji na autostradzie. Chodzi o budowę węzła autostradowego w Rudnie oraz poszerzenia jezdni do trzech pasów ruchu w każdym kierunku. Poseł podkreśla, że „z jednej strony Stalexport egzekwuje wszystko, na co pozwala mu umowa koncesyjna, a strona rządowa nie robi nic. Po stronie rządowej są zaniechania i brak egzekucji zapisów tej umowy."

Rzecznik ministerstwa zapytany o ustosunkowanie się do zarzutów, jakie wytacza wobec Stalexportu poseł Andrzej Adamczyk poinformował, że oficjalne pismo w tej sprawie jeszcze nie wpłynęło do ministerstwa. Dodał jednak, że strona rządowa nie widzi żadnych uchybień w działaniach koncesjonariusza. Ponadto zaznaczył, że „m.in. ze względu na to, że projekt ten jest realizowany bez wsparcia finansowanego ze strony publicznej, koncesjonariusz posiada uprawnienia do samodzielnego określania wysokości stawek za przejazd. Ingerencja MIiR w tej kwestii jest możliwa jedynie za odszkodowaniem."

Przypominamy, że 61 kilometrowym odcinkiem autostrady A4 między Krakowem a Katowicami w ciągu doby pokonuje około 34 tys. pojazdów. Stawki za przejazdy jakie weszły obecnie w życie to: 10 zł za przejazd motocyklem, 20 zł za samochód osobowy, 33 zł za pojazdy dwuosiowe z kołami bliźniaczymi lub z przyczepami lub pojazdy trzyosiowe oraz 53 zł za TIRy.

ŹRÓDŁA:

autostrada-a4.pl (Zmiana stawek opłat za przejazd od 1 marca 2015)

motoryzacja.interia.pl (20 zł 61 km autostrady. "Najwyższe ceny w Europie")

{module_contentholder, name="mar15_U94683"} {module_contentholder, name="mar15_U94682"}

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus