PIOTR Z. MAREK

21 MAR 19:10

Aktualizacja oprogramowania w Tesla Model S wprowadzi funkcję autopilota!

Elon Musk zapowiedział, że nowa wersja aplikacji sterującej pojawi się w ciągu 3 miesięcy. Umożliwi podróżowanie pomiędzy miastami bez dotykania kierownicy, przyspieszania i hamowania. Choć wszystko będzie działo się automatycznie, nie zwolni to kierowcy od skupienia uwagi na drodze.

 

Tesla Motors przygotowuje aktualizację oprogramowania w wersji 6.2, która za darmo wprowadzi funkcję automatycznego sterowania samochodem (autopilot) w Modelu S. Prezes firmy dodaje, że umożliwi to przemieszczanie się pomiędzy miastami bez jakiejkolwiek czynności związanej z prowadzeniem samochodu. Ze względów bezpieczeństwa obecnie autopilot umożliwi jazdę tylko po autostradach. Jednak pod względem technicznym system podobno już teraz pozwala na przejechanie całej trasy wyznaczonej przez kierowcę, włącznie z jazdą po mieście i z parkowaniem.

Wiadomo także, że w niedalekiej przyszłości kierowca będzie mógł przywołać samochód do dowolnego miejsca, lub sprawić by auto pojechało samodzielnie do garażu. Wszystkie te funkcje są nielegalne na większości dróg w USA, więc kierowcy będą informowani, że mogą z nich korzystać tylko na terenie prywatnym. Tesla zaznacza, że w ten sposób chce do granic możliwości wykorzystać obecne przepisy dotyczące tego typu samochodów.

Na konferencji podkreślano też, by nie mylić autopilota z samochodem całkowicie autonomicznym. Na obecną chwilę uruchomienie tej funkcji nie zwalnia kierowcy do skupienia całej uwagi na prowadzeniu samochodu. Z drugiej strony, auto będzie unikać niebezpiecznych sytuacji, jeżeli tylko kierowca straci swoją koncentrację i uwagę.

Założyciel firmy w wywiadzie dla USA Today dodaje, że autopilot jest w teorii w stanie dotrzeć niemal w dowolne miejsce bez żadnej interwencji kierowcy. Oznacza to, że auto może samodzielnie skręcać, przyspieszać i hamować. Taką funkcjonalność Model S wykorzystuje już teraz w systemach bezpieczeństwa. Np. gdy zechcemy zmienić pas, a obok będzie znajdowała się bariera lub inny samochód, Tesla S na to nie pozwoli.

Funkcja autopilota będzie dostępna dla wszystkich samochodów Model S produkowanych od września/października 2014 roku. Starsze egzemplarze będą musiały zostać doposażone w dodatkowy moduł. Poza tym aktualizacja oprogramowania oznaczona numerem 6.1, która dostępna jest już teraz, wprowadza m.in. funkcję zabezpieczającą kierowcę przed nieświadomym wyczerpaniem baterii. Range Assurance ma korzystać z modułu GPS i sprawić, że auto ostrzeże kierowcę, gdy ten będzie wyjeżdżał wyjechać poza zasięg ładowarek Tesla Supercharger.

{module_contentholder, name="mar15_U94683"} {module_contentholder, name="mar15_U94682"}

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus