{module_contentholder, name="mar14_U70"} {module_contentholder, name="mar14_U71"} {module_contentholder, name="mar14_U88"}

ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

26 MAR 16:45

Koniec walki o wypłatę odszkodowania z OC? Szykuje się duża zmiana w ubezpieczeniach!

Aktualizacja 12.05.2014: Pod koniec zeszłego tygodnia odbyło się spotkanie Polskiej Izby Ubezpieczeniowej, która podjęła decyzję o ważnej zmianie w zasadach ubezpieczenia OC. Od teraz poszkodowani kierowcy będą mieli prostszą procedurę wypłaty odszkodowania. Po pieniądze zgłosimy się do naszego ubezpieczyciela, a nie jak dotąd – do firmy ubezpieczeniowej sprawcy kolizji.

Firmy ubezpieczeniowe twierdzą, że takie rozwiązanie sprawi, iż klienci przestaną patrzeć tylko na cenę OC. Zainteresują się także jakością obsługi i tym, czy szybko i bezproblemowo będą mogli odzyskać pieniądze. Opcję bezpośredniej likwidacji szkody OC wprowadziły już m.in. PZU, Warta oraz Inter Risk. W przypadku tego ostatniego kierowcy mogą dokupić bezpośrednią likwidację szkody do zwykłego OC. Koszt to dodatkowe 63 zł rocznie.

Na zgromadzeniu za zmianą ubezpieczeń opowiedziało się aż 41 firm ubezpieczeniowych. Przeciwko głosowało 7, a 14 wstrzymało się od głosu.

Jeszcze w tym roku zostanie podjęta decyzja o całkowitej zmianie mechanizmu likwidacji szkody z ubezpieczenia OC. Obecnie jest tak, że kierowcy traktują OC jako zło konieczne i zazwyczaj kierują się zasadą “im taniej tam lepiej”. W razie stłuczki lub wypadku to nie oni będą dochodzić odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej w której wykupili polisę OC. Problemy z likwidacją szkody mają za to osoby poszkodowane. Ubezpieczyciele uciekają się do różnych forteli byle tylko nie wypłacić odszkodowania lub by było jak najniższe.

Propozycja która została zgłoszona odwraca obecną sytuację. Projekt zakłada, że jeśli ktoś uderzy w nasz samochód, udajemy się do ubezpieczyciela u którego mamy polisę OC. Ten wysyła niezależnego rzeczoznawcę który wycenia rozmiar szkody i na tej podstawie pieniądze wypłaca nam nasza firma ubezpieczeniowa. Dopiero po likwidacji szkody nasz ubezpieczyciel odzyskuje pieniądze z ubezpieczenia sprawcy kolizji.

Taka konstrukcja prawa ma prowadzić do poprawy jakości świadczonych usług przez firmy ubezpieczeniowe. Kierowcy będą teraz kierowali się bardziej kryterium jakości, a nie tylko ceną i każdemu powinno zależeć na szybkim i uczciwym załatwieniu sprawy.

Na rynku są jednak firmy ubezpieczeniowe które nie popierają zmian. Można się tylko domyślać, że wprowadzenia nowych przepisów obawiają się Ci, którzy albo nie do końca uczciwie grają w kwestii likwidacji szkód, albo nie mają dobrych procedur wypłaty odszkodowań.

Zmiana wymaga jednak porozumienia ubezpieczycieli. Temat ubezpieczeń OC będzie poruszony na spotkaniu Polskiej Izby Ubezpieczeniowej w trakcie kongersu w Sopocie, który odbędzie się w dniach 7-8 maja 2014 roku. Prawdopodobnie dopiero wtedy poznamy dalsze losy tego pomysłu.

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama750"}

ŹRÓDŁA:

MOTORYZACJA.INTERIA.PL

WYBORCZA.BIZ

comments powered by Disqus