elektryczna
kia soul EV

14 MAR 18:10

ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

elektryczny / 109 KM / 285 Nm / 0-100 12 s / zasięg 160 km

{module_contentholder, name="mar14_U70"}

>

>

{module_contentholder, name="mar14_U71"} {module_contentholder, name="mar14_U88"}

Nowa, elektryczna Kia Soul EV ma 160 km zasięgu, a naładowanie akumulatora do 80% zajmuje tylko 25 minut. Pod maską znajdziemy silnik o mocy 109 KM, który rozpędza auto do 100 km/h w 12 sekund.

Każdy producent chce mieć w swojej ofercie samochód zasilany prądem. Nie inaczej myślą Koreańczycy z koncernu KIA i planują na drugą połowę tego roku wprowadzenie do sprzedaży modelu Soul EV.

Pierwszy elektryczny model KIA oferowany na całym świecie będzie zasilany silnikiem elektrycznym o mocy 81,4 kW, czyli około 109 KM. Moment obrotowy, jak w każdym silniku elektrycznym, będzie naprawdę duży – to 285 Nm. Moc jednostki napędowej zapewnia osiągi które są jak najbardziej do zaakceptowania w przypadku auta miejskiego. KIA Soul EV pierwszą setkę osiąga w czasie 12 sekund, a prędkość maksymalna została ograniczona do 145 km/h.

Cała energia magazynowana jest w bateraiach litowo-jonowych o pojemności 27 kWh umieszczonych płasko w podłodze. Kia podkreśla, że akumulatory zastosowane w elektrycznym Soulu należą do najlepszych w swojej klasie. Gęstość energetyczna wynosi aż 200 Wh/kg. Dzięki takiemu umieszczeniu baterii znacznie obniżył się środek ciężkości, co podobno pozytywnie wpłynęło na prowadzenie samochodu.

Zasięg auta na w pełni naładowanych akumulatorach wynosi 160 km. Dla osób korzystających z auta do przemieszczania się po mieście będzie to wartość wystarczająca.

Pomimo, że KIA odzyskuje do 12 procent energii kinetycznej przy hamowaniu i przekazuje ja z powrotem do baterii, Soul EV na dłuższe wycieczki raczej się nie nadaje. Ponowne naładowanie baterii korzystając ze zwykłego gniazdka zajmie aż 5 godzin. Można również użyć ładowarki 50 kW produkowanej przez trzy współpracujące firmy – Bosch, Leviton i AeroVironment. Wtedy czas potrzebny do naładowania auta w 80 procentach spadnie do zaledwie 33 min. Istnieje możliwość wykorzystania ładowarki 100 kW, dzięki czemu czas ładowania do 80% wynosi całkiem rozsą∂ne 25 minut.

Warto zauważyć, że KIA Soul EV oferuje ten sam komfort co typowe auta spalinowe. We wnętrzu znajdziemy nawigację, tempomat, klimatyzację, tylne kamery cofania, Bluetooth, elektryczne szyby i lusterka oraz elektrycznie regulowany fotel kierowcy. Dodatkowo KIA Soul EV objęta jest unikalną 7-letnią/150 000 km gwarancją producenta.

Dużą zaletą aut o napędzie elektrycznym jest niewielka ilość mechaniki, która w przypadku modeli z silnikami spalinowymi zajmuje wiele przestrzeni. Dzięki temu we wnętrzu KIA Soul EV pasażerowie mają dużo więcej miejsca. Materiały użyte do wykończenia kabiny Soul EV są w pełni ekologiczne i ulegają biodegradacji. Cena koreańskiego samochodu nie jest jeszcze znana. Producent ogłosi ją zapewne bliżej daty wprowadzenia auta do sprzedaży.

Zobacz także

comments powered by Disqus