{module_contentholder, name="maj17_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="maj17_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="maj17_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="maj17_U317593_BP_infinity"}

Paweł Bijata

Zobacz jak rośnie stawka OC w zależności od miejsca zamieszkania

Nie jest tajemnicą, iż więcej za ubezpieczenie OC płacą mieszkańcy większych miast. Internetowa porównywarka ubezpieczeniowa Mfind porównała ceny polis OC w 18 miastach wojewódzkich z mniejszymi miejscowościami w tym samym województwie. Można zaoszczędzić nawet 33%, jednak nie warto oszukiwać, bo zaczna się problemy.

18 MAJ 19:15

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Jak podaje Mfind ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele czynników w kalkulacji składki OC samochodu. Przede wszystkim adres zamieszkania lub zameldowania kierowcy. Większe miasto oznacza droższą polisę. Jak wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert mfind.pl - ubezpieczyciele biorą pod uwagę takie czynniki, jak natężenie ruchu i szacowana możliwość spowodowania kolizji w danej okolicy, dlatego kierowcy w dużych miastach z reguły płacą więcej niż ci z mniejszych miejscowości. W związku z tym niektórzy agenci jak i kierowcy podają nieprawdziwe dane.

Jakie zatem są różnice

Mfind sprawdził ceny dla mężczyzny w wieku 37 lat, który ma 30% zniżek. Jego samochód, to Ford Focus 1.6 diesel z 2010 roku. Sytuacja wygląda następująco.

WROCŁAW

Ubezpieczając swoje auto we Wrocławiu nasz kierowca zapłaciłby za OC minimum 923 złote. Jednak w mniejszej Sośnicy składka ta wyniosłaby o 227 złotych mniej, co oznacza różnicę w wysokości ok. 33%.

SZCZECIN

Jeśli wspomniany kierowca użytkowałby swoje auto w Szczecinie lub byłoby ono tam zarejestrowane, koszt polisy OC to minimum 657 złotych. Tymczasem w mniejszym Kołbaczu zapłaciłby już 529 złotych, czyli o 128 złotych mniej.

WARSZAWA

A co ze stolicą? Najtańsza polisa OC dla naszego kierowcy w Warszawie kosztuje 746 złotych. Z kolei mając auto zarejestrowane w Legionowie lub je tam użytkując, składka OC wyniosłaby tylko 630 złotych. W jego kieszeni zostałoby więc 116 złotych!

Co się stanie jeżeli podasz nieprawdziwe dane

Eksperci Mfind zwracają uwagę, że podając adres mniejszej miejscowości możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, jednak stanowczo odradzają stosowanie takich praktyk, zwłaszcza jeżeli chodzi o AC. Podanie fałszywych danych może spotkać się z odmową wypłaty ubezpieczenia. Natomiast w kwestii OC – jeśli ubezpieczyciel ujawni, że podane przez nas dane są nieprawdziwe, może dokonać rekalkulacji składki. W takim przypadku właściciel pojazdu będzie musiał dopłacić różnicę w cenie polisy - wyjaśnia Borowiecka.

ŹRÓDŁA:

mfind.pl (Porównanie cen OC w dużych miastach i okolicznych miejscowościach. Sprawdź, gdzie są największe różnice)

{module_contentholder, name="maj17_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}