{module_contentholder, name="maj17_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="maj17_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="maj17_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="maj17_U317593_BP_infinity"}

PAWEŁ BIJATA

Nadchodzi duża zmiana zasad redukowania liczby punktów karnych

Znamy datę wejścia w życie nowych przepisów określających zasady likwidowania punktów karnych. Z dniem 4 czerwca 2018 roku przepisy jakie znamy przestaną obowiązywać. Znikną kursy, dzięki którym można było nawet dwa razy w roku pomniejszyć swój dorobek o łączną liczbę 12 "oczek". Czy szykowane zmiany będą korzystniejsze? Oceńcie sami.

9 MAJ 16:20

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Brak kursów redukujących punkty karne

Punkty karne są zmorą wielu kierowców, zwłaszcza tych którzy zbliżają się do krytycznej liczby 24 "oczek". W chwili obecnej każdy kierowca, który posiada na swoim koncie punkty karne, a nie zgromadził ich więcej jak 24 (20 gdy prawo jazdy posiada krócej niż rok), może udać się na dedykowany kurs. Zajęcia kosztują 300 zł i trwają niespełna 5 godzin. Po ich odbyciu z naszego konta znika 6 punktów karnych. Kurs można odbyć raz na pół roku.

Nowe zasady

Jerzy Szmit, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa we wczorajszej odpowiedzi na interpelację posła Pawła Olszewskiego, podał dokładną datę od kiedy zaczną obowiązywać nowe zasady redukowania punktów karnych. Wszystko za sprawą opóźnień w tworzeniu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, system CEPIK 2.0 rodzi się w bólach już od kilku lat. Jeżeli CEPIK 2.0 powstanie, a tak zapowiada Szmit, to przed wakacjami 2018 roku po zgromadzeniu 24 "oczek" nie stracimy od razu uprawnień. Zostaniemy natomiast skierowani na dedykowane szkolenie. Jeżeli w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji administracyjnej nie weźmiemy udziału w kursie, stracimy prawo jazdy.

Jak działa nowy system

Nowe szkolenie ma trwać 28 godzin i zajmować 4 dni, sięgnie też głębiej do naszego portfela. Dokładna cena nie jest jeszcze znana, ale zakłada się wstępnie, że kurs będzie kosztować dwa razy więcej. Kierowca powtórzy teorię oraz zostanie poddany badaniom psychologicznym. Po zakończeniu zajęć otrzyma zaświadczenie, które musi przedstawić w swoim starostwie. Jeżeli nie zrobi tego w ciągu 6 tygodni od doręczenia decyzji administracyjnej kierującej na szkolenie, straci uprawnienia.

Po odbytym kursie punkty na koncie zostaną wyzerowane. Niestety kolejny raz udział w kursie będzie można wziąć za 5 lat. Jeżeli w tym okresie zmotoryzowany ponownie przekroczy limit punktów, ratunku już nie będzie. O uprawnienia będzie musiał starać się od nowa.

ŹRÓDŁA:

sejm.gov.pl (Odpowiedź na interpelację nr 9957 w sprawie kursów reedukacyjnych zerujących punkty karne)

{module_contentholder, name="maj17_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}