{module_contentholder, name="maj17_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="maj17_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="maj17_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="maj17_U317593_BP_infinity"}

PAWEŁ BIJATA

Koniec z koniecznością wymiany dowodu rejestracyjnego przy braku miejsca na pieczątki

W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa jest już gotowe rozporządzanie w sprawie rejestracji i oznaczania samochodów. Jeżeli przepis wejdzie w życie zniesie wymóg wymiany dowodów rejestracyjnych spowodowany brakiem miejsca na pieczątki diagnostów. Dzisiaj wymiana dokumentu kosztuje prawie 55 zł i oznacza co najmniej dwie wizyty w urzędzie komunikacji.

Po wejściu w życie nowych przepisów wzory dowodów pozostaną niezmienione, wystarczy aktualne, wydrukowane zaświadczenie o pozytywnym przejściu badania technicznego. Posiadanie takiej kartki oznacza legalne poruszanie się po drogach.

W uzasadnieniu rozporządzenia można przeczytać, że zgodnie dyrektywą 2014/45/UE oraz projektowaną nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, w przypadku braku miejsc na pieczątki kierowca może wozić ze sobą wystawione przez diagnostę zaświadczenie o pozytywnym przejściu badania technicznego.

Decyzja o tym, czy wymienić dowód, czy po prostu wozić ze sobą zaświadczenie, będzie więc należała do właściciela samochodu. Dzisiaj w dowodzie rejestracyjnym jest miejsce na 6 pieczątek, po które zgłaszamy się w stacji diagnostycznej raz w roku. Projekt rozporządzenia o rejestrowaniu samochodów miałby wejść w życie najpóźniej 1 stycznia 2018 roku.

ŹRÓDŁA:

mib.gov.pl (Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa)

9 MAJ 13:55

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}
{module_contentholder, name="maj17_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}