{module_contentholder, name="maj17_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="maj17_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="maj17_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="maj17_U317593_BP_infinity"}

PAWEŁ BIJATA

Będzie można czasowo wyrejestrować auto i płacić niższe OC?

Wraca pomysł przywracający możliwość czasowego wyrejestrowania auta. Dlaczego wraca? Bo kiedyś każdy mógł wycofać auto z ruchu i zrezygnować z płacenia OC. Przepisy zmieniono w 1997 roku. Jakie zmiany szykują parlamentarzyści?

10 MAJ 18:35

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Do sejmu trafiła nowelizacja kodeksu drogowego, która daje kierowcy prawo do czasowego wyrejestrowania auta. Dzisiaj takie przywileje mają tylko posiadacze aut zabytkowych, ciężarowych, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych, autobusów i niektórych przyczep. Właściciele takich pojazdów po czasowym wyrejestrowaniu nie muszą płacić ubezpieczenia OC.

Komu przyda się nowy przepis?

Czasowym wyrejestrowaniem pojazdów zainteresowani są zwłaszcza posiadacze motocykli czy aut sezonowych, które w zimę zapadają najczęściej w głęboki sen. Nowy przepis przydałby się również właścicielom osobówek, którzy z różnych przyczyn nie korzystają z auta, a nie chcą go sprzedawać. To byłoby bardzo wygodne rozwiązanie, należałoby jednak tak stworzyć przepisy, aby skutecznie zniechęcić posiadaczy wyrejestrowanych pojazdów do poruszania się bez obowiązkowego ubezpieczenia.

Na jakie zmiany przepisów możemy liczyć?

Nowelizacja przewiduje możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu. W tym celu zainteresowani musieliby udać się do miejscowego urzędu komunikacji i złożyć stosowny wniosek. Pojazd można by wycofać na okres od 2 do 24 miesięcy. Projekt przewiduje również przedłużenie tego stanu o kolejne 2 lata. Po wizycie w urzędzie będziemy musieli oddać w depozyt tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny. Nowy przepis zaznacza również, iż na właścicielu wyrejestrowanego pojazdu spoczywa obowiązek zapewnienie miejsca postojowego poza drogą publiczną i strefą ruchu. Należy również tak zabezpieczyć pojazd, aby nie mogła go uruchomić osoba niepowołana.

Koszty czasowego wyrejestrowania

Wycofanie pojazdu będzie łączyć się z poniesieniem pewnych kosztów. Wyłączenie pojazdu z ruchu na pierwsze dwa miesiące ma kosztować 80 zł. Następnie opłata miałaby maleć i wynosić od 4 zł do 0,25 zł miesięcznie, zależnie od okresu wycofania pojazdu.

Niestety osoby wycofujące pojazd nadal będą miały obowiązek płacenia składek OC, bo zgodnie z przepisami pojazd wycofany z ruchu, nadal w świetle prawa jest pojazdem zarejestrowanym. Jest jednak korzyść, bo ale zgodnie z nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 3 kwietnia 2010 roku, mamy prawo zwrócić się do ubezpieczyciela o zwrot minimum 95% poniesionej składki OC.

ŹRÓDŁA:

mib.gov.pl (Rejestracja pojazdów)

sejm.gov.pl (Interpelacja nr 7171 w sprawie czasowego wyrejestrowania pojazdu)

{module_contentholder, name="maj17_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}