ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

30 MAJ 16:20

GDDKiA zbuduje interaktywne drogi współpracujące z aplikacjami mobilnymi

Nad drogami w Polsce pojawią się ekrany informujące o czasie podróży, natężeniu ruchu i wypadkach. Powstaną też aplikacje na smartfony i tablety ułatwiające poruszanie się na głównych szlakach komunikacyjnych. W skład Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem wejdą kamery, czujniki oraz system informatyczny.

 

 

 

Planowana inwestycja będzie największą tego typu budową na przestrzeni ostatnich lat. Do 2020 roku system ma działać w korytarzu międzynarodowej sieci TEN-T. Tłumacząc to na polski, KSZR pokryje autostradę A2 i A4 biegnące z zachodu na wschód oraz A1 z Trójmiasta w kierunku Łodzi i południa Polski.

Dodatkowo planuje się włączenie do systemu drogi niższej kategorii. Czujniki monitorujące sytuację zainstalowane zostaną również na drodze ekspresowej S3 ze Szczecina w kierunku granicy czeskiej, S7 z Trójmiasta do Warszawy oraz S8 od strony Łodzi do Wrocławia. Ponadto planuje się zainstalowanie KSZR od stolicy w kierunku Ostrowi Mazowieckiej oraz na S17 z Warszawy do Lublina i S19 do Rzeszowa.

Cały koszt projektu oceniany jest na 4 mld zł. System KSZR ma działać na ponad 900 odcinkach dróg o łącznej długości 4 tys. kilometrów. Pierwszym etapem prac będzie wprowadzenie systemu, który ułatwi zarządzanie ruchem w razie karamboli, pozwoli na wyznaczanie objazdów, sterowanie prędkością samochodów oraz informowanie o liczbie miejsc na parkingach przy drogach. GDDKiA na ten cel wyda ponad 1 mld zł. Pieniądze na cały projekt mają w 80 procentach pochodzić z funduszy Unii Europejskiej, z programu CEF – „Łącząc Europę”.

Jak przekonują drogowcy nowy system nie tylko ułatwi im pracę, ale i wspomoże zwykłych kierowców. Dzięki Krajowemu Systemowi Zarządzania Ruchem kierowcy dowiedzą się o natężeniu ruchu, czasach podróży, wypadkach itd. Informację docierać do nich mają za pośrednictwem tablic świetlnych, aplikacji na urządzenia mobilne oraz poprzez serwisy społecznościowe.

ŹRÓDŁA:

SERWISY.GAZETAPRAWNA.PL (GDDKiA buduje e-drogi. Wyda na to cztery miliardy)

kszr.gddkia.gov.pl (Platforma informacyjna dla przedsięwzięcia „Krajowy System Zarządzania Ruchem”)

fot. gddkia.gov.pl

{module_contentholder, name="maj15_U94683"} {module_contentholder, name="maj15_U94682"}

ZOBACZ TAKŻE