ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

11 MAJ 21:40

Baza pytań na prawo jazdy będzie jawna jeszcze w tym tygodniu!

Do tej pory egzaminowali nie mieli dostępu do wszystkich pytań, jakie mogły paść na egzaminie. A wśród nich były takie o minimalną długość drążka zmiany biegów oraz o wymiary tablicy rejestracyjnej. Baza pojawi się na stronach Ministerstwa Infrastruktury.

 

 

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy do najłatwiejszych nie należy. Przed zmianą przepisów zdawalność części teoretycznej na prawo jazdy dochodziła do 70 procent. Po wprowadzeniu nowych zasad, które miały za zadanie przygotowanie kursantów do prawdziwych sytuacji na drodze, zdawalność egzaminu teoretycznego drastycznie zmalała. Kursant by zdać teoretyczną część egzaminu na prawo jazdy musiał odpowiedzieć na 32 pytania w czasie 25 min. Za wszystkie poprawne odpowiedzi można było zebrać 74 punkty. Pułap minimalny, który pozwalał zaliczyć egzamin, ustawiony był na poziomie 68 punktów.

Powodem słabych wyników była kilkutysięczna baza pytań, która w dużej części objęta była tajemnicą. Egzaminowany nie wiedział na jakie pytania trafi i nie był w stanie nauczyć się ich na pamięć. W założeniu miało to zmusić świeżo upieczonego kierowcę do myślenia. A w praktyce zdający mógł trafić na irracjonalne pytania w stylu „Jaka jest minimalna długość drążka zmiany biegów” czy, „Jakie wymiary ma tablica rejestracyjna w samochodzie”. W wyniku tego zdawalność egzaminu teoretycznego spadła do niespełna 40 procent.

Aby ulżyć trochę osobom przygotowującym się do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy Ministerstwo Infrastruktury postanowił odtajnić bazę pytań egzaminacyjnych dla kandydatów na kierowców samochodów osobowych. Już w połowie maja odtajniona baza ma pojawić się na rządowych stronach ministerstwa. Rząd ma nadzieje, że poprawi to wyniki a zarazem zachęci kolejne osoby do starania się o prawo jazdy.

fot. freeimages.com

{module_contentholder, name="maj15_U94683"} {module_contentholder, name="maj15_U94682"}

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus