{module_contentholder, name="maj14_U70" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="maj14_U71" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="maj14_U88" ice:editable="content"}

ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

7 MAJ 23:10

Ursus zbuduje elektryczne autobusy dla Lublina!

Zasięg na jednym ładowaniu – minimum 200 km. Czas ładowania na przystankach końcowych – 15 minut. Nie zabraknie klimatyzacji, a baterie mają wytrzymać 6 lat i być bardzo proste w wymianie.

Firma Ursus ogłosiła, że planuje zbudować elektryczny autobus. Ma się to odbyć we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Lublinie, Politechniką Lubelska oraz przy wsparciu Urzędu Miasta Lublina. Pojazd już niebawem będzie wykorzystywany do przewozu mieszkańców tego miasta.

Ursus doświadczenia z komunikacją miejską już ma. Skonstruował i dostarczył pierwszą partię trolejbusów które obecnie jeżdżą po stolicy Lubelszczyzny. Jak przekonuje Karol Zarajczyk, prezes Ursusa, pomysł na skonstruowanie własnego autobusu napędzanego bateriami litowo-jonowymi powstał dużo wcześniej. Już na początku przygody z komunikacją miejską w Lublinie.

Założenia konstrukcyjne są następujące: autobus będzie miał 12 metrów długości, wyposażony będzie w 23 miejsca siedzące, a na pokład zabierać ma do 70 pasażerów. Źródłem napędu będą silniki umieszczone w piastach kół tylnych o łącznej mocy 150 kW (201 KM). Autobus zasilany będzie z baterii litowo-jonowych o pojemności 200 kWh umieszczonych po bokach pojazdu, na wysokości podłogi. Zazwyczaj są one umieszczone na dachu. Takie rozwiązanie ma umożliwiać szybką i znacznie mniej problematyczną wymianę baterii.

Ciekawostką jest to, że pojazd będzie miał możliwość szybkiego, 15 minutowego ładowania akumulatorów na przystankach końcowych. Ponadto autobus Ursus ma na jednym ładowaniu pokonać co najmniej 200 km. Pojazd ma być też wyposażny w klimatyzację zarówno dla kierowcy jak i pasażerów. Producent zakłada, że baterie wytrzymają minimum 6 lat ciągłej eksploatacji.

comments powered by Disqus