{module_contentholder, name="maj14_U70" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="maj14_U71" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="maj14_U88" ice:editable="content"}

ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

22 MAJ 14:00

Ponad 100 wideorejestratorów w policyjnych Alfach nie ma legalizacji!

Oznacza to, że mandaty wystawione przez policjantów w nowych Alfach Romeo 159 mogą okazać się nieważne.

Sprawa wyszła na jaw gdy jeden z kierowców nie przyjął mandatu, który chcieli mu wystawić policjanci za przekroczenie prędkości. Podejrzenia że coś jest nie tak wzbudził odczyt prędkości dokonany przez policjantów. Był on o 20-30 km/h wyższy niż ten, który wskazywał prędkościomierz w samochodzie zatrzymanego. Pan Mirosław nie przyjął mandatu i oddał sprawę do sądu. Wyrok uniewinniający zapadł już w pierwszej instancji.

Okazało się, że poza ewidentną usterką tego konkretnego urządzenia, wszystkie wideo rejestratory zamontowane w radiowozach Alfa Romeo – których w całym kraju jest ponad 100 – nie mają właściwej legalizacji i nie powinny być w ogóle używane przez Policję.

Firma PolCam, która dostarczyła Policji wideorejestratory, odpiera zarzuty pokazując dokument legalizacji wydany w 2006 roku przez główny urząd miar. Problem jednak w tym, że biegli podważają legalność urządzeń używanych obecnie przez policję. Dokument wydany 8 lat temu dotyczył pierwotnej wersji urządzenia i nie może być podstawą do tego, by wszystkie kolejne wersję wideo rejestratorów z automatu stawały się legalne. W międzyczasie wymieniono w nich oprogramowanie, co wg. biegłego sądowego Jarosława Teterycza podważa wydaną wcześniej legalizację.

Porządek ze sprzętem Policyjnym powinien zrobić wreszcie Główny Urząd Miar. Jest to już kolejna sprawa, w której główną rolę grają radary używane przez policję. Prezes Głównego Urzędu Miar, Janina Popowska, zadeklarowała, że: „Tę sprawę trzeba po prostu bardzo szczegółowo zbadać”. Procedura potrwa zapewne kilka miesięcy a do tego czasu coraz więcej kierowców będzie kierować sprawę do sądu i wygrywać.

ŹRÓDŁA:

FAKTY.TVN.PL

comments powered by Disqus