{module_contentholder, name="maj14_U70" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="maj14_U71" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="maj14_U88" ice:editable="content"}

AUDI R8 LMX

PIERWSZYM SAMOCHÓD Z LASEROWYMI ŚWIATŁAMI

AUDI WPROWADZA REWOLUCYJNY SYSTEM OŚWIETLENIA LASEROWEGO. PIERWSZYM SAMOCHODEM SERYJNIE PRODUKOWANYM WYPOSAŻONYM W TEGO TYPU REFLEKTORY BĘDZIE AUDI R8 W SPECJALNEJ ODMIANIE LMX.

11 MAJ 2014, 16:00

ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

ŹRÓDŁO: AUDI

System świateł wykorzystujących promień lasera był od dłuższego czasu testowany przez koncern z Ingolstadt. Tego typu reflektory były z powodzeniem wykorzystywane m.in. w Audi R18 e-tron quattro podczas wyścigu „24 Hours of Le Mans”. Ponadto producent przypomina, że z technologią oświetlenia radzi sobie bardzo dobrze, a w 2008 roku R8 zostało pierwszym produkcyjnym samochodem wyposażonym w reflektory LED.

Lampy w Audi R8 LMX zawierać będą połączenie dwóch technologi – diodowej i laserowej. W każdej lampie przedniej znajduje się moduł zawierający cztery silne diody laserowe. Ich średnica to zaledwie 300 mikrometrów. Generują niebieskie światło o długości fali 450 nm, które następne przepuszczane jest przez konwerter fosforowy i zmienia się w białe światło o temperaturze barwy 5500 kelwinów, idealnej dla ludzkiego oka.

Zasięg nowatorskiego zestawu świateł drogowych jest dwa razy większy niż ten generowany przez reflektory diodowe. Oświetlenie laserowe aktywuje się dopiero po przekroczeniu 60 km/h i stanowi uzupełnienie oświetlenia LED. Aby nie oślepiać innych uczestników ruchu zestaw czujników odpowiednio dostosowuje długość i intensywność wiązki światła. Reflektory laserowe wydłużają oraz poszerzają pole widzenia kierowcy podczas nocnej jazdy przyczyniając się do wzrostu bezpieczeństwa.

R8 w wersji LMX o limitowana do 99 egzemplarzy wersja standardowej R8-ki z silnikiem 5.2 V10 o mocy 570 KM i momencie obrotowym wynoszącym 540 Nm. Takie parametry zapewniają imponujące przyspieszenie. Supersamochód Audi pierwszą setkę osiąga już po 3,4 sekundy, a prędkościomierz przy odpowiedniej prostej pokaże nawet 320 km/h. Audi twierdzi, że mimo takich parametrów nowa wersja R8 spala średnio 12,9 litra na 100 km. Audi R8 LMX dostępne będzie w salonach już w trakcie tych wakacji. Cena auta została ustalona na 210 000 Euro, co przy aktualnym kursie daje ok. 880 tys zł.

HISTORY OF LIGHT AUDI DEUTSCHLAND

Zobacz także

comments powered by Disqus