{module_contentholder, name="lut16_U94682_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lut16_U94683_BP_infinity"}

PIOTR LISOWSKI

29 LUT 18:50

Od jutra za 150 km autostrady A2 zapłacimy aż 54 zł!

Od wtorku 1 marca, od godziny 6 rano, ceny przejazdu przez autostradę A2 pójdą w górę. Dotyczyć to będzie przejazdu pomiędzy Koninem, a Nowym Tomyślem. To już druga podwyżka cen w ciągu ostatniego roku.

Nowa opłata, dotycząca zarówno samochodów osobowych jak i motocykli, poszła w górę o 3 zł. Oznacza to, że za przejechanie odcinka 150 km zapłacimy teraz 54 zł. To już kolejna podwyżka na A2 w ostatnim czasie. Poprzednia miała miejsce rok temu i również zwiększyła cenę przejazdu o 3 zł. Koszt przejazdu 106-km odcinkiem autostrady A2 pomiędzy Świeckiem a Nowym Tomyślem nie zmieni się.

Rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) Zofia Kwiatkowska twierdzi chyba nieco, że powinnyśmy być wdzięczni, że podwyżki wprowadzone zostaną dopiero po feriach. Komunikuje również, że podwyżki zostają wprowadzone w związku z rzeczywistymi kosztami utrzymania autostrady, inwestycji i kredytów.

Poza tym pieniądze będą wykorzystane na nowe inwestycje na A2 Nowy Tomyśl – Konin. Chodzi m.in. o remont ponad 1 km nawierzchni w ciągu drogi S11 (ok. 6 mln PLN), przebudowa systemu radiowego (ok. 10 mln PLN), przygotowanie do rozbudowy bezpłatnej obwodnicy Poznania (do k. 2015 r. koszt ok. 20 mln PLN). Obecnie prowadzone są wymagane prawem prace przygotowawcze zmierzające do poszerzenia o trzeci pas ruchu 13 km odcinka obwodnicy od węzła Komorniki do węzła Krzesiny. Przejazd całą 25-km obwodnicą Poznania pomiędzy węzłami Poznań Wschód i Poznań Zachód jest bezpłatny.

Rzeczniczka tłumaczy także, że w przeciwieństwie do autostrad publicznych, opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23% podatku VAT i nie mogą być w żaden sposób dotowane z budżetu państwa. Autostrada Wielkopolska SA oraz Autostrada Wielkopolska II SA każdego roku zasilają budżet państwa kwotą w wysokości ponad 100 mln PLN.

ŹRÓDŁA:

AUTOSTRADA-A2.PL (Nowe stawki opłat na A2 Nowy Tomyśl - Konin dopiero po feriach zimowych - od 1 marca 2016 r.)

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

 

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus