ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

18 LUT 18:50

Nowa dziura w przepisach daje szanse na uniknięcie odebrania prawa jazdy!

Jeżeli fotoradar zrobi zdjęcie podczas przekraczania prędkości o 50 km/h w mieście, jest szansa na uniknięcie kary, czyli 3 miesięcy bez uprawnień. Wg nowych, przejściowych przepisów obowiązujących do końca 2016 roku, dokument musi być zatrzymany na drodze, zaś obsługujące fotoradary ITD mandaty wysyła pocztą.

Nowe przepisy odbierające z automatu prawo jazdy za znaczące przekroczenie prędkości to bubel prawny. W myśl prawa obowiązującego od 18 maja 2015 roku, każdy kierowca który zostanie złapany na złamaniu ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h, straci uprawnienia na 3 miesiące.

Okazuje się, że nie zawsze odebranie prawa jazdy przez starostę jest zgodne z obowiązującym prawem. Odebranie prawa jazdy w wyniku kontroli prędkości przeprowadzonej przez policję na drodze nie budzi żadnych wątpliwości. Dyskusyjna jest jednak sytuacja, kiedy o takim wykroczeniu dowiadujemy się po czasie, a całe zajście udokumentuje fotoradar obsługiwany przez ITD.

Całe to zamieszanie spowodowane jest przez przepisy przejściowe. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o pijanych kierowcach, podstawą wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na trzy miesiące jest informacja o zatrzymaniu dokumentu na drodze. I właśnie sformułowanie „na drodze” jest argumentem, który może podważyć decyzję starosty o odebraniu dokumentu.

Trzymając się litery prawa, starosta nie może wystawić decyzji o zatrzymaniu uprawnień na podstawie wniosku złożonego przez ITD. Inspekcja Transportu Drogowego kierując wniosek do starostwa opiera się najczęściej na zdjęciach z fotoradaru, które są wywoływane po całym zajściu. Co jest oczywiście niezgodne z prawem.

Wszystko przez to, że przepisy przejściowe, które miały obowiązywać do 3 stycznia 2016 r. po prostu przedłużono do 31 grudnia 2016 r. I zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można odebrać prawa jazdy, jeśli zatrzymanie dokumentu nie odbyło się na miejscu zdarzenia. Ale jak to zwykle bywa prawo sobie, a życie sobie. Póki co większość wniosków o odebranie uprawnień kierowanych przez ITD kończyło się decyzją starosty o zatrzymaniu prawa jazdy.

Starostwo z bliżej niewiadomych przyczyn wszystkie wnioski składane przez Policję i ITD wrzucają do jednego worka. Finalnie decyzja wystawiona dla kierowcy jest krzywdząca. Kierowca, któremu bezprawnie odebrano dokumenty może dochodzić swoich praw na drodze postępowania cywilnego lub też przez samorządowe kolegium odwoławcze.

ŹRÓDŁA:

PRAWO.GAZETAPRAWNA.PL (Fotoradary mniej straszne niż policjant z suszarką)

ZOBACZ TAKŻE

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

 

{module_contentholder, name="lut16_U94682_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lut16_U94683_BP_infinity"}
comments powered by Disqus