{module_contentholder, name="lut16_U94682_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lut16_U94683_BP_infinity"}

ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

16 LUT 22:00

ITS: 50% samochodów w Polsce oślepia innych kierowców

Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji dostał w swoje ręce prototypową wersję analizatora świateł od Instytutu Transportu Samochodowego. Będzie to pierwsze takie urządzenie w rękach policji, które ma pomóc eliminować auta oślepiające innych kierowców.

Pierwsze testy przeprowadzone pod warszawskim Torwarem wykazały, że większość samochodów ma światła w złym stanie. Problemy dotyczyły przede wszystkim ich ustawienia, ale też jego natężenia. Jak informują specjaliści z ITS, zdarzały się pojazdy z natężeniem wiązki na poziomie 10-40% normy. Oznacza to, że by bezpiecznie podróżować, nie powinno się przekraczać 50 km/h na trasie. Większość samochodów miała jednak źle ustawione światła, czyli oślepiające innych kierowców.

Z badania dowiadujemy się także, że prawdopodobnie tylko kilka procent samochodów w Polsce jeździ z prawidłowo ustawionym światłami. Wyniki badania widzimy na wykresie obok. Kolorem pomarańczowym zaznaczono dodatkowe, relatywnie duże, umowne pole tolerancji które można roboczo uznać za "jeszcze akceptowalne". Obszar w kolorze czerwonym to ustawienia dla których trudno znaleźć jakikolwiek argument, że światła mogą zapewnić bezpieczne oświetlenie lub nie oślepiać.

Nowoczesne światła mijania potrafią oświetlić drogę na odległość nawet 150 m, podczas gdy spełnienie minimalnych wymagań homologacyjnych gwarantuje jedynie niewielki zasięg oświetlenia drogi – ok. 20m. ITS twierdzi, że ksenonowe zamienniki są zbyt łatwo dostępne, a ich instalacja stanowi zagrożenie dla innych kierowców.

Co powinien zrobić kierowca? Przede wszystkim należy światła starannie i precyzyjnie ustawić np. w Stacji Kontroli Pojazdów. Światła, które miały nieprawidłową wiązkę świetlną trzeba zweryfikować, np założyć prawidłową, homologowaną żarówkę ew. wymienić cały reflektor. Po każdej wymianie żarówki bądź naprawie lub wymianie reflektora światła również trzeba ponownie ustawić.

Na Stacji Kontroli Pojazdów Instytutu Transportu Samochodowego można, po wcześniejszym umówieniu się, bezpłatnie sprawdzić światła analizatorem świateł ITS. Wystarczy udać się na ul. Jagiellońską 80 w Warszawie po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym (22) 43 85 461.

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

 

 

ŹRÓDŁA:

ITS.PL (Jakość świateł pojazdów)

SWIATLA.ITS.PL (Wstępne wyniki akcji badania świateł)

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus