ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

24 LUT 18:15

71% samochodów w Polsce może nie wjechać do centrów miast!

Wg projektu ustawy, który przygotowuje koalicja rządząca, do centrum wjechać będą mogły tylko auta spełniające normę Euro 4 obowiązującą od 2005 roku. Jak wynika z ostatnich badań, w Polsce tylko 29% samochodów jest młodszych niż 10 lat.

 

Posłowie Platformy Obywatelskiej pracują obecnie nad projektem ustawy, która w znaczący sposób skomplikuje życie polskim kierowcom. Chodzi o specjalne strefy ograniczonej emisji spalin, w których ruch będzie możliwy tylko nowszymi autami spełniającymi normę emisji spalin Euro 4 i wyżej, która zaczęła obowiązywać w 2005 roku. Oznacza to, że samochód z normą Euro 3, która obowiązuje od 2000 roku nie będzie mógł wjechać do centrum miasta.

Posłowie tłumaczą, że ustawa pisana jest aby walczyć z coraz większym smogiem, który tworzy się w polskich miastach. Za wzór podają podobne rozwiązania, które obowiązują od kilku lat w krajach Europy zachodniej. Na przykład do centrum Paryża nie wjedziemy samochodem starszym niż 18 lat.

Projekt zakłada, że podczas przeglądu technicznego diagnosta sprawdzi dokładnie, czy auto którego jesteśmy właścicielem spełnia normę Euro 4, czy też nie. Jeśli wszystko przebiegnie pozytywnie, otrzymamy specjalną naklejkę, która stanowić będzie przepustkę do strefy ograniczonej emisji spalin. Auta które nie dostana takiej plakietki nie będą miały prawa wjechać do ścisłego centrum.

Według projektu ustawy decyzja, który teren miasta ma być objęty zakazem wjazdu starych samochodów, będzie po stronie władz samorządowych. Ograniczenia w poruszaniu się samochodem nie spełniającym normy Euro 4 nie będą uzależnione od zanieczyszczenia powietrza w danym miejscu, lecz od decyzji administracyjnej. Może to doprowadzić do sytuacji, że bardziej nadgorliwi burmistrzowie i prezydenci miast wprowadzą strefę ograniczonej emisji spalin na całą aglomerację.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że przygotowywane prawo ma służyć innym celom niż te, które eksponowane są na pierwszym planie. Jak nie dawno pisaliśmy cytując raport opublikowany przez Eurostat, Polacy posiadają aż 71% samochodów starszych niż 10 lat. Oznacza to, że wprowadzenie ustawy w proponowanej formie oznaczać może ograniczanie swobodnego poruszania się dla około 70 procent aut zarejestrowanych w naszym kraju.

Jeszcze nic nie jest przesądzone, ale jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, posłowie partii rządzącej zbierają już niezbędne podpisy pod projektem i według przewidywań w przeciągu miesiąca ustawa ma trafić pod głosowanie w Sejmie.

{module_contentholder, name="lut15_U94683"} {module_contentholder, name="lut15_U94682"}

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus