ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

17 LUT 23:00

71% samochodów w Polsce ma więcej niż 10 lat

To jeden z najgorszych wyników w Europie – mamy tylko 4% nowych aut. Mniej starych samochodów jeździ m.in. na Węgrzech, w Rumunii, Estonii, Chorwacji, nie wspominając już o Wielkiej Brytanii, gdzie ponad 10 letnich pojazdów jest tylko 26%.

 

Najnowszy raport opublikowanych przez Eurostat, dotyczący wieku aut zarejestrowanych w krajach Unii Europejskiej, niesie ciekawe informacje. Jak wynika z treści raportu, Polska jest na szarym końcu w kontekście liczby nowych aut na drogach. Tylko 4% zarejestrowanych w naszym kraju samochodów to pojazdy młodsze niż 2 lata.

Zdecydowaną większość stanowią auta starsze niż 10 lat. Według obliczeń unijnego urzędu statystycznego, jest ich aż 71%. Samochody od 5 do 10 lat stanowią 19%, a te młodsze niż 5 lat to zaledwie 10%. Dla porównania w Wielkiej Brytanii liczba pojazdów starszych niż dekada jest 3x niższa. Porównując się do krajów podobnych pod względem zamożności, takich jak Czechy, również nie mamy powodu do dumy. U naszych południowych sąsiadów takich aut jest tylko 50% – 21% mniej niż u nas.

Można zastanawiać się co jest tego przyczyną. Wielu ekspertów winowajcę tego stanu rzeczy upatruje w szerokim dostępnie do tanich aut używanych. Polacy wolą kupić samochód sprowadzony z zagranicy, niż wybrać się do rodzimego salonu po nowe „cztery kółka”.

Zdaniem Wojciecha Drzewieckiego z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, takiego zachowania nie mogą tłumaczyć tylko względy ekonomiczne. Bo jak celnie zauważa, jeszcze 15 lat temu najtańszy samochód z salonu kosztował równowartość 22 średnich pensji. Dzisiaj ten wskaźnik obniżył się do 12 wynagrodzeń. Warto jednak pamiętać, że 15 lat temu nie istniał tak rozwinięty handel używanymi autami z zagranicy i Polacy byli bardziej skazani na zakup nowego samochodu.

Dzisiaj sytuacja na rynku jest nieco inna, a Polacy coraz częściej decydują się na zakup samochodu za niewielkie pieniądze bez zwracania uwagi na jego stan techniczny. Pomagają w tym „przyjazne dla klienta” stacje diagnostyczne, które przymykają oko na wiele niedociągnięć podczas okresowej kontroli sprawności technicznej.

Dodatkową przyczyną słabych statystyk jest mało rygorystyczne prawo, które nie obciąża właścicieli starszych pojazdów, jak w innych europejskich krajach. Zmieniła się również mentalność społeczeństwa, dzisiaj już nie jest tak ważne, czy posiadamy nowy samochód. Ponadto wielu z naszych rodaków zwraca uwagę na drastyczny spadek wartości nowego auta, oraz na wysokie koszty serwisowania w pierwszych latach użytkowania. Wszystko to składa się na to, że z roku na rok flota pojazdów w Polsce staje się coraz starsza.

{module_contentholder, name="lut15_U94683"} {module_contentholder, name="lut15_U94682"}

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus