GŁÓWNA

PRAWY PAS

WSPÓŁPRACA

INSTAGRAM

Piotr Lisowski

8 Lis 10:10

Policjanci dostają zakaz pouczania, muszą wstawiać mandaty

Twoje przewinienie było niewielkie, więc liczysz na pouczenie? Policjant, bądź inny mundurowy i tak wlepi Ci mandat, bo takie ma wytyczne od przełożonych. - Ludzie są zastraszani, mobbingowani, wyzywani przez komendanta. Liczy się statystyka, a nie obywatel - twierdzi policjant z Wysokiego Mazowieckiego.

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Kilka dni temu dziennikarze Wirtualnej Polski opisywali sprawę policjanta, który opowiadał o kontrowersyjnych metodach działania służb mundurowych. Po tekście do redakcji zgłosił się kolejny funkcjonariusz, który pokazał jak szef Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem zakazuje wystawiania pouczeń w przypadku zdarzeń drogowych.

Zakaz pouczania kierowców

Policjant zaznacza w liście, że funkcjonariusze są zwyczajnie zmuszani do wypisania mandatów karnych i mają oficjalny zakaz pouczania kierowców, co poświadczył zdjęciem z pieczątką. Jeżeli policjant mimo to zdecyduje się na pouczenie, do czego ma prawo w świetle przepisów, musi wytłumaczyć się komendantowi dlaczego nie wystawił mandatu.

- Ludzie są zastraszani, mobbingowani, wyzywani przez komendanta. Liczy się statystyka, a nie obywatel. Jak ktoś się nie dostosuje, to nie dostaje wolnego na sprawy osobiste lub rodzinne, jest szykanowany i pomijany we wszystkim. Apelujemy o pomoc i interwencję.

Komenda Wojewódzka w Białymstoku bagatelizuje sprawę tłumacząc, że zdjęcie przesłana przez funkcjonariusza nakazuje tylko tworzenia dokumentacji w formie notatki służbowej, a oskarżenia są bezpodstawne.

Służba Celna - mandaty dla statystyki

Nam udało się porozmawiać z funkcjonariuszem Służby Celnej, który twierdzi potwierdza problemy. W rozmowie z LEFTLANE.PL zaznaczał, że wszystko robione jest pod statystykę. Oznacza to, że trzeba karać ludzi mandatami, gdy wykroczenia są mocno naciągane. Dodał, że zdarzają się sytuacje, kiedy faktycznie przydałoby się nałożyć mandat, ale nie można tego zrobić, bo przełożony w określonym czasie tego zabrania.

 

 

Ostatnio popularne: