GŁÓWNA

PRAWY PAS

WSPÓŁPRACA

INSTAGRAM

Piotr Lisowski

Nowa Tesla Roadster
1,9 s do setki i 1000 km zasięgu!

17 Lis 15:35

Tak właśnie wygląda nowe, najszybsze produkcyjne auto świata, którego pierwsze 1000 egzemplarzy zostanie sprzedane w cenie 900 000 zł. To i tak czterokrotnie mniej od McLarena P1, Porsche 918, czy LaFerrari, które pod względem osiągów zostają w tyle. Trzy silniki elektryczne Roadstera generują 10 000 Nm, co pozwoli rozpędzić się do ponad 400 km/h.

Dzisiejszego poranka odbyła się nie tylko premiera nowej ciężarówki Tesla Semi, ale także nowego Roadstera, czyli samochodu od którego zaczęła się historia Tesla Motors. Możliwości jakie ma Roadster stawiają go wśród takich samochodów jak McLaren P1, LaFerrari oraz Porsche 918. Różnica polega na tym, że są one 4x droższe od świeżo zapowiedzianej Tesli.

Nawet nadchodzące supersamochody jak Mercedes-AMG Project One, czy Aston Martin Valkyrie, które będą kosztowały 12 razy więcej od Tesli, mogą jej nie przebić osiągami. Elon Musk zapewnia bowiem, że będzie to najszybszy produkcyjny samochód na świecie. Dodał, że chce by nowy Roadster stał się obaleniem ostatniego bastionu zarezerwowanego dla aut spalinowych.

Przyspieszenie Tesli Roadster do 60 mil na godzinę (96,6 km/h) zajmie tylko 1,9 sekundy. A to oznacza, że Roadster stanie się pierwszym autem produkcyjnym przyspieszającym do 60 mph w mniej niż 2 sekundy. Równie imponujący jest czas pokonania 1/4 mili - 8,8 sekundy! Prędkość maksymalna nie została jeszcze potwierdzona. Wiadomo jedynie, że wyniesie ponad 400 km/h. Obecny rekord należy do szwedzkiego Koenigsegg Agera RS - 447,5 km/h.

Co ciekawe w aucie znajdą się 3 silniki. Jeden z nich zostanie zamontowany na przedniej osi, zaś dwa - na tylnej. To zapewni napęd na 4 koła, który będzie musiał sobie jakoś poradzić z momentem obrotowym wynoszącym 10 000 Nm!

Podczas gdy w podłogach obecnych modeli Tesli znajdują się baterie o pojemności do 100 kWh, Roadster otrzyma dwa razy większą pojemność - 200 kWh. Ma to pozwolić na pokonanie 621 mil z prędkością autostradową. Oznacza to dokładnie 999 km zasięgu, co spokojnie pozwoli pojechać np. z Warszawy do Zakopanego, czy Trójmiasta i z powrotem.

Cena bazowego modelu wynosi 200 000 dolarów, co przy dzisiejszym kursie daje 718 089 zł. Za złożenie rezerwacji trzeba zapłacić 50 000 dolarów, czyli 179 522 zł. Jednak pierwsze 1000 egzemplarzy to seria Founder's Edition, a jej cena wynosi nieco więcej - 897 611 zł. Produkcja samochodu wystartuje nie wcześniej, niż w roku 2020.

Pozostaje jednak pytanie, jak nowy Roadster będzie się prowadził. W Sieci da się znaleźć wiele głosów, że Model S i Model X nie są w tej kwestii idealne. Wynika to przede wszystkim z dużej masy własnej - akumulatory swoje ważą. Np. Model X w najmocniejszej odmianie P100D waży ponad 2,5 tony, zaś Model S jedynie w najsłabszej odmianie 60 waży poniżej 2 ton.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku Roadstera pierwszej generacji. Auto o długości niecałych 4 m ważyło aż 1,3 tony, podczas gdy bliźniacze konstrukcje, czyli Lotusy Elise i Exige, są od niego lżejsze o 1/3.

oficjalna strona: www.tesla.com/roadster

Samochód elektryczny Ursus Elvi

Zostaw komentarz

Samochód elektryczny Ursus Elvi
Samochód elektryczny Ursus Elvi
Samochód elektryczny Ursus Elvi