GŁÓWNA

PRAWY PAS

WSPÓŁPRACA

INSTAGRAM

Piotr Lisowski

6 Lis 12:15

Enevate pokazuje baterie, dzięki którym po 5 min. mamy 390 km zasięgu!

Tydzień bez rewolucji w bateriach tygodniem straconym? Tym razem brzmi to całkiem rozsądnie. Firma Enevate zapowiedziała właśnie, że dysponuje technologią produkcji baterii, które umożliwią pokonanie 390 km po 5 minutach ładowania. Oznacza to 80 km zasięgu w ciągu 1 minuty korzystania z ładowarki.

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Enevate to amerykańska firma z siedzibą w Kalifornii, która badania nad produkcją ogniw prowadzi już od 2008 roku. Producent skupia się głównie nad anodami wzbogacanymi krzemem. Zaletą technologii Enevate HD-Energy ma być nie tylko szybkość ładowania, ale też gęstość energii od 0,5 kWh do 1 kWh na litr.

Nowe baterie mają pozwolić na bezpieczne ładowanie i rozładowywanie w temperaturach do -40°C. Mogą magazynować więcej energii podczas hamowania, a także oferują większy zasięg przy niskich temperaturach. W informacji prasowej przeczytać możemy również że baterie, pomimo tak szybkiego ładowania, są całkowicie odporne na zmniejszającą się pojemność wraz z czasem użytkowania.

Producent zapowiada, że technologia HD-Energy jest licencjonowana dla producentów samochodów i dostawców z całego świata. Jeżeli wejdzie ona do użycia, można się spodziewać samochodów elektrycznych o zasięgach większych, niż spalinowe, które będzie można ładować w podobnym czasie.

Jest to również pierwsza bateria, która prawdopodobnie spełni wymagania Ekstremalnie Szybkiego Ładowania (XFC). Jest to standard, który ma sprawić że ładowanie samochodów elektrycznych będzie tak samo szybkie, jak tankowanie benzyną lub olejem napędowym. Departament Energii Stanów Zjednoczonych przygotował nawet grant w wysokości 15 mln dolarów dla firmy, która dokona przełomu w tej kategorii.

Należy jednak pamiętać, że do tego wszystkiego potrzebna jest odpowiednia infrastruktura. Obecnie w Polsce większość ładowarek to 22 kW i dopiero zaczynają się pojawiać urządzenia 50 kW. Pierwsze 10 ładowarek 350 kW zapowiadane są w Polsce dopiero na okolice 2020 roku. Standard XFC zakłada zaś, że moc ładowarki musi wynosić co najmniej 400 kW.

 

 

 

Ostatnio popularne: