{module_contentholder, name="lis16_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248829_BP_infinity"}

Piotr Lisowski

Amerykanie znaleźli w Audi kolejne oprogramowanie manipulujące wynikami CO2!

Gdy oprogramowanie wykrywało, że auto znajduje się na ścieżce diagnostycznej, wprowadzało skrzynie w inny tryb pracy i obniżało wyniki emisji dwutlenku węgla. Agencja CARB wykryła już wcześniej podobne nieprawidłowości w silnikach 3.0 V6 u niemieckiego producenta.

6 LIS 16:20

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Amerykańska, rządowa agencja CARB, zajmująca się czystością powietrza (założona w 1967 roku przez Ronalda Regana) odkryła kolejne oprogramowanie przekłamujące wyniki dotyczące emisji dwutlenku węgla, w które wyposażono samochody z automatycznymi skrzyniami biegów.

Jego zadaniem było wykrywanie czy kierownica była skręcona. Gdy auto jechało wyłącznie prosto, uruchamiał się tryb testowy, który obniżał generowanie dwutlenku węgla. Gdy koło kierownicy było skręcone o więcej niż 15 stopni, program automatycznie wyłączał się. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że podczas prób na ścieżce testowej auto jedzie wyłącznie prosto.

Sprawę ujawnił dzisiaj niemiecki dziennik Bild am Sonntag powołując się na swoje źródła w USA. Wg gazety nowe urządzenie sterujące zamontowane w tegorocznych samochodach Audi nie było tym samym, które montowano podczas zeszłorocznej afery z Volkswagenem. Wiadomo także, że ten sam sterownik jest montowany był w wielu samochodach z silnikami diesla i benzynowymi w całej Europie.

Audi przestało jednak używać tego oprogramowania w maju 2016 roku, tuż przed tym gdy agencja CARB wykryła manipulację oprogramowaniem w starszym modelu. Gazeta dodaje, że producent zawiesił kilku swoich inżynierów zamieszanych w tą sprawę.

Wcześniej niemiecki producent przyznał, również przez odkrycia agencji CARB, że 3 litrowy diesel V6 wyposażony został w specjalne oprogramowanie do kontroli emisji spalin. Bild dodaje, że rzecznik Audi odmówił komentarza w tej sprawie powołując się na trwające rozmowy z USA dotyczące poprawki oprogramowania aut z silnikami 3 litrowymi. Również CARB nie wydała jeszcze oficjalnego oświadczenia w tej sprawie.

ŹRÓDŁA:

reuters.com (U.S. regulator found another cheat device in Audi car: report)

bild.de (Neue Vorwürfe gegen Audi in Abgasaffäre)

arb.ca.gov (California Air Resources Board)

{module_contentholder, name="lis16_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}