ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

24 LIS 20:40

General Motors inwestuje 1 mld zł w tyską fabrykę silników

Śląskie zakłady już teraz uznawane są za jedne z najnowocześniejszych na świecie. Zmodernizowana fabryka General Motors w Tychach będzie wytwarzała silniki Diesla o pojemności 1.6 litra, które zostaną zamontowane w samochodach marki Opel.

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama750"}

General Motors ogłosił, że zamierza zainwestować ponad 1 mld zł w rozbudowę polskiej fabryki w Tychach. Już dzisiaj duża część produkcji amerykańskiego koncernu wytwarzana jest w polskich fabrykach, które są jednymi z najnowocześniejszych zakładów GM na świecie. Na chwilę obecną na śląsku montowane są samochody Opel Astra, kabriolet Cascada oraz silniki wysokoprężne o pojemności 1.7 litra.

Inwestycja koncernu GM na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Tychach ma rozszerzyć produkcję o całkowicie nowy, 4-cylindrowy silnik wysokoprężny o pojemności 1.6 litra. Nowa rodzina jednostek napędowych 1.6 CDTI będzie montowana w wielu modelach koncernu Opel/Vauxhall. Warto dodać, że nowy silnik będzie jednostką ekologiczną, spełniającą wyśrubowane normy emisji spalin Euro 6.

Ważną informacją jest to, że w Tyskiej fabryce nowe silniki będą nie tylko montowane, ale także produkowane od podstaw. Powstaną nowe działy obróbki mechanicznej bloków silnika i wałów korbowych. Ponadto wymienione zostaną praktycznie wszystkie maszyny. Ma zostać uruchomiona całkowicie nowa linia produkcyjna oraz stanowiska kontroli jakości produkowanych silników poprzez „zimne testy”.

Obszar hal produkcyjnych wzrośnie o 12 tys m. kw. Miliardowa inwestycja ma zostać sfinalizowana do końca 2016 roku, a pierwsze egzemplarze nowej jednostki napędowej zjadą z taśmy już w roku 2017. Maksymalna łączna moc produkcyjna zakładu wyniesie 200 tys. sztuk rocznie.

Aktualnie w dwóch polskich zakładach koncernu GM zatrudnionych jest 3500 osób. Większość pracowników znajduje się w fabryce samochodów w Gliwicach, zaś 550 osób – w Tychach. Koncern na chwilę obecną nie deklaruje, że zatrudnienie wzrośnie. Zapewnia jednak, że pozostanie na obecnym poziomie.

{module_contentholder, name="lis14_U94683"} {module_contentholder, name="lis14_U94682"}

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus