{module_contentholder, name="lip17_U359251_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lip17_U359266_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lip17_U359250_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lip17_U359268_BP_infinity"}

Paweł Bijata

Nowa opłata paliwowa ma być co rok podwyższana o inflację

W projekcie nowej daniny paliwowej jest zapis, który będzie dodatkowo zwiększać podatek o inflację! Przypominamy, że poselski projekt ustawy spowoduje stały wzrost paliw i LPG o 20 i 25 groszy na litrze. W takim wypadku co 12 miesięcy będzie trzeba doliczyć jeszcze kilka groszy.

- Mam przyjemność poinformować, że składamy poselski projekt ustawy o funduszu dróg samorządowych - oświadczył kilka dni temu poseł Zbigniew Dolata (PiS). Pisaliśmy wtedy, że dla kierowców oznacza, to iż przy dystrybutorze zapłacą 20 groszy więcej za litr benzyny i ON oraz 25 groszy więcej za LPG.

Dodatkowe środki, które trafią z kieszeni kierowców (szacowane na 5 mld zł), mają ułatwić budowę lub modernizację 6 tys. km dróg rocznie. Z tych funduszy zostanie sfinansowana także budowa 21 obwodnic.

Kierowcy już ponoszą jedną tego typu opłatę

To kolejny podatek wchodzący w cenę paliwa, które lejemy do naszych samochodów. Obecnie przy cenie 4,32 zł za litr benzyny płacimy w przybliżeniu 1,76 zł dla rafinerii, 0,81 zł VAT, 1,54 zł akcyzy, 0,08 zł marży i 0,13 zł opłaty paliwowej. Do tej ostatniej daniny trzeba doliczyć kolejną, o której mówi poseł Dolata.

Oznacza to wzrost opłaty paliwowej z 0,13 zł do 0,33 zł a nawet 0,38 zł w przypadku LPG. Poseł Bogdan Rzońca (PiS) powiedział ostatnio, że te 0,20 zł i 0,25 zł więcej, to przecież tylko kilka groszy i kierowcy tego nie odczują.

Opłata będzie rosnąć wraz z inflacją

Przeczytaliśmy projekt ustawy i jest w nim zapis, który potwierdza, że stawka opłaty paliwowej wynosi 200 zł za 1000 litrów benzyny i oleju napędowego oraz 369,69 zł za 1000 kg gazów i innych wyrobów.

Poniżej, w drugim punkcie czytamy też, że stawki opłaty drogowej ulegają podwyższeniu na następny rok w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Dla nas kierowców oznacza to jedno, będzie cały czas drożej.

Inflacja w czerwcu wyniosła 1,5 proc. rok do roku, co jest najniższym wynikiem w tym roku. Natomiast w maju największe podwyżki GUS odnotował w cenach paliw. W porównaniu z majem ubiegłego roku wzrosły o 7,6 proc.

ŹRÓDŁA:

orka.sejm.gov.pl (o Funduszu Dróg Samorządowych orazozmianie niektórych innych ustaw)

Ostatnio popularne:

Tak wygląda nowy samochód Ursus, produkcja w Lublinie

Co się dzieje z olejem silnikowym przy -40°C?

7 LIP 16:20

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}