{module_contentholder, name="lip17_U359251_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lip17_U359266_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lip17_U359250_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lip17_U359268_BP_infinity"}

Paweł Bijata

Niemcy dostają w kość, KE grozi, a rząd poprawi 9 mln diesli za 2 mld euro!

Volkswagen, BMW, Audi i Porsche weszły prawdopodobnie w zmowę cenową systemów dezaktywacji spalin diesli — ujawnił Der Spiegel. Tymczasem niemiecki rząd chce uniknąć zakazu wjazdu diesli do miast i uruchamia plan ratowania samochodów z tego typu silnikami. Swoje akcje prowadzą także Mercedes i Audi.

Realizacja planu rządu niemieckiego w porozumieniu z sektorem motoryzacji ma kosztować 2 mld euro. Branża chce wziąć na siebie część wydatków i oferuje 100 euro na każdy samochód. O co tutaj chodzi?

Porozumienie ma na celu unowocześnienie silników diesla, zarówno produkcji niemieckiej jak i zagranicznej. Silniki mają spełniać normy Euro-6 i Euro-5. Strony porozumienia zapewniają, że zabiegi pozwolą zmniejszyć emisję tlenków azotu o około 20 %.

Mercedes zmodyfikuje 3 mln samochodów, Audi 850 tys.

Daimler zapowiedział wydanie 220 mln euro na dostosowanie 3 mln diesli w Mercedesach. Również Audi chce zmodyfikować silniki w 850 tysiącach pojazdów. Jak podawaliśmy kilka dni temu na łamach Leftlane Komisarz UE ds. przemysłu, Elżbieta Bieńkowska zagroziła ministrom transportu zakazem wjazdu do miast diesli, jeśli nie zostaną dostosowane do końca roku (informacja z Süddeutsche Zeitung). Żadnych działań nie podejmuje w tej chwili koncern BMW, zarząd firmy zapowiedział, iż poczeka na ustalenia sierpniowego szczytu.

Zmowa cenowa w tle afery

Tygodnik Der Spiegiel ujawnił natomiast, że istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo iż m.in. Volkswagen, BMW, Audi i Porsche były w zmowie w sprawie systemów dezaktywacji spalin. Jeżeli okaże się to prawdą, to grzywny mogą sięgnąć nawet kilka miliardów euro.

ŹRÓDŁA:

sueddeutsche.de (Der Diesel wird zum teuren Nischenprodukt)

Ostatnio popularne:

To już pewne. Polska policja w BMW serii 3, a nie w Passatach i Superbach

Historię przebiegu auta sprawdzimy już w październiku, 8 miesięcy przed czasem!

24 LIP 21:00