PIOTR Z. MAREK

14 LIP 21:10

Jaguar prezentuje wirtualną szybę niczym z gier komputerowych

Przednia szyba auta wyświetla optymalną trasę przejazdu toru oraz informuje kiedy trzeba hamować przez zakrętami. Jest też możliwość ścigania się z samym sobą dzięki opcji „ghost car”, a także tworzenie własnej trasy dzięki wirtualnym pachołkom drogowym.

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama750"}

Jaguar i Land Rover zaprezentowały nowy pomysł wykorzystania szyby samochodu niczym w grach komputerowych. Funkcja nazywa się „virtual windscreen” i pokazuje czego możemy spodziewać się w autach w najbliższej przyszłości. Wg Jaguara nie będą to coraz większe ekrany LCD w konsoli centralnej. Obraz będzie wyświetlany na szybie w taki sposób, by nie trzeba było odrywać wzroku od jezdni.

Nowy koncept zakłada m.in. wyświetlanie na szybie linii optymalnego przejazdu, która informuje nas także o dostosowaniu odpowiedniej prędkości. Jeżeli jedziemy zbyt szybko, linia trasy – zupełnie jak w grach komputerowych – będzie czerwona. Jeżeli poruszamy się zbyt wolno, ta zmieni się najpierw na żółto, potem wyświetli się w kolorze zielonym.

Funkcja „virtual windscreen" umożliwia także porównywanie najlepszych czasów przejazdu oraz ściganie się z wirtualnymi kierowcami. Oznacza to, że na szybie auta wyświetlany jest „ghost car”, z którym możemy rywalizować. W ten sposób możemy się ścigać nie tylko z zawodnikami którzy pokonali trasę w zupełnie innym terminie, ale także z samym sobą.

Jaguar przewidział jeszcze jedną funkcjonalność. Szyba umożliwia ustawienie wirtualnych pachołków pomiędzy którymi będziemy mogli się ścigać. Są one przypisane do określonego położenia na drodze, co oznacza że dwóch posiadaczy Jaguara z tą funkcją może rywalizować między sobą na wirtualnie stworzonej trasie przejazdu.

Ponadto Jaguar pracuje nad systemem który umożliwi zarządzanie samochodem poprzez gesty – podobnie jak w konsolach. Dr Wolfgang Epple z Jaguara zaznacza, że taki system jest już testowany i umożliwia m.in. opuszczanie osłon przeciwsłonecznych, uruchamianie wycieraczek oraz włączanie map nawigacji.

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsze nowoczesne rozwiązanie od Jaguara i Land Rovera w ostatnim czasie. W kwietniu producent zaprezentował koncept auta terenowego Discovery Vision, który dzięki zastosowaniu kamer ma „przezroczystą" maskę przednią. Dzięki temu można sprawdzić co aktualnie znajduje się pod kołami samochodu.

ŹRÓDŁA:

JAGUAR

{module_contentholder, name="lip14_U70"} {module_contentholder, name="lip14_U71"} {module_contentholder, name="lip14_U88"}

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus