{module_contentholder, name="kwi14_U70" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="kwi14_U71" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="kwi14_U88" ice:editable="content"}

PIOTR Z. MAREK

29 KWI 13:30

Nissan zaprezentował prototyp samoczyszczącego się samochodu!

Koniec z częstymi wizytami w myjni. Nowa powłoka lakiernicza w modelu Note wykorzystuje nanotechnologię, co sprawia że brud nie przywiera do auta.

 

Nissan twierdzi, że dzięki nowej powłoce lakierniczej kierowcy mogą całkowicie (lub przynajmniej w dużym stopniu) uwolnić się od obowiązku mycia samochodu. Producent wziął pod lupę model Note i zastosował na nim lakier superhydrofobowy i oleofobowy. Za tymi skomplikowanymi wyrazami kryje się warstwa do której nie przylega ani woda, ani tłuszcz, a co za tym idzie – również błoto.

Nissan przez najbliższe miesiące będzie testował nową powłokę w różnych warunkach, jednak pierwsze efekty działania pokazuje już teraz. Note w połowie pokryty nowym lakierem był niemal idealnie czysty, choć jego druga strona wymagała natychmiastowej wizyty w myjni. Wszystko zobaczycie na zdjęciach obok i poniższym filmie. W aucie zastosowano też kamerę i czujniki. Co ciekawe te będą działać niezależnie od warunków na jezdni. Są bowiem wyposażone w spryskiwacz i osuszanie.

W rzeczywistości Nissan nawiązał współpracę z amerykańską firmą UltraTech Inc, o której być może już słyszeliście. Stworzyła ona linię produktów i promowała ją w internecie. Służą one do pokrywania niemal wszystkich rodzajów materiału. Nie tylko lakieru, ale także ubrań, czy nawet papieru, które po zastosowaniu środka UltraTech stają się niemal całkiem wodoodporne. Więcej informacji i filmów pokazowych znajdziecie na stronie produducenta (linki poniżej).

comments powered by Disqus