{module_contentholder, name="gru16_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="gru16_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="gru16_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="gru16_U248829_BP_infinity"}

Piotr Lisowski

Nowy podatek za auta dostawcze do 3,5 t, gdyż posłowie nie przyszli na posiedzenie komisji!

Poprawki dotyczące wykluczenia tych aut z akcyzy, czyli tak jak jest obecnie, miały być włączone do projektu ustawy. Liderzy segmentu, czyli Fiat oraz Renault, znajdą się w dużych kłopotach, gdyż przez nowe prawo te auta zdrożeją od 9 do 14 tys. zł. Zyska za to Volkswagen, Ford, Citroen oraz Peugeot.

19 GRU 20:30

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Senat przyjął projekt ustawy dotyczący nowej akcyzy. Tym razem nie chodzi o nowe stawki. Problem w tym, że obowiązek płacenia tego podatku dotyczyć będzie teraz również aut dostawczych oraz busów do 3,5 tony. Przedsiębiorcy dostaną po kieszeni, gdyż obecnie nie ma wymogu płacenia akcyzy za takie samochody.

Oznaczać to będzie duże zmiany dla Fiata, Renault oraz Opla. Najmniejszy silnik w przypadku włoskich aut użytkowych to 2.4 litra, zaś w przypadku dwóch pozostałych - 2.3 litra. Wg nowego projektu ustawy oznacza to podwyżkę cen tych samochodów o 9000 zł.

Zmiany na rynku będą duże, gdyż obecnie liderem segmentu jest Fiat, do którego należy 19% sprzedaży, a zaraz potem Renault oraz Ford. W tym roku najpopularniejszym modelem były Renault Master, Fiat Ducato, Peugeot Boxer, Mercedes-Benz Sprinter oraz Ford Transit.

W równie niekorzystnej sytuacji znajdą się też przedsiębiorcy wykorzystujący popularne modele jak Fiat Ducato, czy Peugeot Boxer z silnikami 3 litrowymi. Wg tabeli opłat z projektu ustawy, auta powyżej 2,5 litra będzie już obowiązywać akcyza w kwocie 14 000 zł.

Na poprawę sytuacji może za to liczyć Volkswagen, Ford, Citroen oraz Peugeot. Osobowe busy i dostawczaki tych producentów są bowiem oferowane z silnikami o pojemnościach poniżej 2000 cm3. Wojciech Drzewiecki, szef instytutu Samar, zakłada nawet że rynek aut dostawczych może się zmniejszyć.

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego podaje, że od początku 2016 roku zarejestrowano w Polsce 53 981 nowych samochodów dostawczych o masie całkowitej do 3.5 t, czyli 15% więcej niż rok wcześniej.

ŹRÓDŁA:

orka.sejm.gov.pl (PDF - Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym i ustawy - Prawo o ruchu drogowym)

auto.dziennik.pl (Rząd wprowadzi w Polsce w 2017 nowy podatek od aut. Oto, kto na nim skorzysta, a kto straci)

{module_contentholder, name="gru16_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}