ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

30 GRU 21:20

Na drodze S14 trzeba wymienić 80 proc. ekranów akustycznych

Ekrany na Zachodniej Obwodnicy Łodzi ustawiono dwa lata temu za kwotę 23,5 mln zł. Teraz kontrola GDDKiA wykazuje, że większość kwalifikuje się do wymiany, a próbę czasu wytrzymały tylko słupy i fundamenty.

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama750"}

Ekrany akustyczne są w Polsce tematem wywołującym szereg kontrowersji. Wiele osób uważa je za przekleństwo naszych dróg, są też tacy którzy popierają stawianie kolejnych barier dźwiękoszczelnych. Jedynym bezspornym faktem jest cena tych instalacji. Bywa tak, że montowane przy nowo budowanej drodze ekrany podnoszą cenę całej inwestycji nawet o kilkanaście procent. Przy kosztach opierających na setki milionów złotych przeradza się z sporą kwotę.

W lipcu ukazał się także raport w którym NIK przyjrzał się ekranom akustycznym i sprawdził zasadność ustawiania ich przy nowych drogach. Wynika z niego, że przez nadmierne trzymanie się przepisów zmarnowano miliony złotych. Przykładem jest m.in. autostrada A2, gdzie niepotrzebnie zaplanowano i wybudowano ekrany na odcinku 600 m dla ochrony osiedla, które od 15 lat było pustostanem. Koszt ich budowy to 1 mln zł.

Bariery zgodnie z dokumentacją mają wytrzymać kilkanaście lat bez wymiany. Ale nie we wszystkich przypadkach ta zasada się sprawdza, o czym świadczy sytuacja z ekranami przy drodze ekspresowej S14, to tzw. Zachodnia Obwodnica Łodzi. Po dwóch latach od oddania całej inwestycji panele zaczęły pękać, a z ich szczytów zaczęły odpadać kawałki poszycia. Jak wykazała kontrola przeprowadzona na zlecenie GDDKiA, 80 % kaset akustycznych nie spełnia standardów i kwalifikuje się do wymiany. Pozytywnie podczas kontroli wypadła ocena stanu elementów konstrukcyjnych takich jak słupy i fundamenty.

Jedynym pocieszającym faktem jest to, że wymiana ekranów jest na koszt wykonawcy i nie będzie obciążać budżetu państwa. Prace remontowe są prowadzone wzdłuż prawie całej 15 kilometrowej trasy, która został wybudowana po prawie 8 miesięcznym poślizgu za kwotę ponad 500 mln zł.

Wpadka wykonawcy z wadliwymi ekranami akustycznymi to blamaż wart 23,5 mln zł. Konsekwencję niedopilnowania inwestycji poniesie nie tylko firma, która dopuściła się niedociągnięć, ale i kierowcy zmuszeni do korzystania z jednego pasa ruchu, reszta drogi jest odgrodzona z uwagi na wymianę wadliwych paneli. Niedogodności mogą potrwać jeszcze wiele miesięcy, bo wykonawca na usunięcie usterek ma czas do czerwca przyszłego roku.

{module_contentholder, name="gru14_U94683"} {module_contentholder, name="gru14_U94682"}

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus